Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?
2016-03-22 13:00
Przeczytaj także: Wymiana walut a przychody z kapitałów pieniężnych
Koszty uzyskania przychodu
Sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku składników majątku wnoszonych do spółek kapitałowych w zamian za wkład niepieniężny, reguluje art. 22 ust. 1e przytoczonej ustawy. Koszty te określa się w różny sposób w zależności od tego, co jest przedmiotem wkładu oraz jak dany składnik majątku został nabyty.
W naszym przypadku przedmiotem wkładu jest rzecz ruchoma bądź nieruchomość należąca do majątku prywatnego podatnika. Stąd koszty uzyskania przychodu ustalamy dla niego zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy.
Mówiąc innymi słowy, do kosztów trafią wydatki poniesione na zakup czy też wytworzenie/wybudowanie danego składnika majątku.
I tak o ile w przypadku ruchomości można założyć, że dochód raczej tutaj nie wystąpi (jako że historyczna cena zakupu bądź wytworzenia z reguły jest wyższa, aniżeli wartość bieżąca przedmiotu aportu), tak w przypadku nieruchomości sprawa wygląda zupełnie inaczej. Te bowiem z czasem z reguły zyskują na wartości. Jeżeli zatem wartość nominalna udziałów objętych w zamian za aport nieruchomości będzie faktycznie odpowiadać jej wartości rynkowej, jej wniesienie do spółki będzie skutkować obowiązkiem zapłaty podatku.
Pewnym sposobem na uniknięcie tego podatku jest objęcie udziałów w niższej wartości nominalnej (np. odpowiadającej wydatkom poniesionym na zakup przedmiotu wkładu). Powstała różnica pomiędzy wartością rynkową a wartością nominalną objętych udziałów (tzw. agio) trafia tutaj na kapitał zapasowy spółki. Niemniej postępowanie takie pociąga za sobą kolejne konsekwencje i to nie tylko podatkowe. Mniejsza wartość udziałów to bowiem mniejsze prawo do udziału w zyskach spółki jak też mniejsze prawo do decydowania o jej losie czy rozwoju.
Jakie źródło przychodu?
Może przy tym wystąpić sytuacja, że dany składnik majątku zostanie wniesiony jako wkład niepieniężny do spółki kapitałowej przed upływem okresów wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy. Powstaje w związku z tym pytanie, do którego źródła przychodu zaliczyć taką transakcję? Czy podatek należy zapłacić podwójnie?
Odpowiedź znajduje się w art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mówi on mianowicie, że regulacji określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
W związku z tym transakcję taką należy rozliczyć jedynie w ramach przychodów z kapitałów pieniężnych.
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)