Rozliczenie roczne podatku przy braku PIT-11 od pracodawcy
2016-03-23 13:34
PIT-11 © bzyxx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Etat i działalność gospodarcza: deklaracja dla rozliczenia podatku
Deklaracja PIT-11 - kto powinien ją złożyć?
Przepisy nakładają te obowiązki na podatnika, czyli pracownika (wyjątkiem jest sytuacja, w której zakład pracy dokonuje rocznego rozliczenia za pracownika), on więc musi dopilnować, by dokument rozliczeniowy (czyli PIT-37 lub PIT-36) trafił we właściwym terminie do urzędu. Jak zatem widać, niezależnie od tego, czy pracodawca przekazał mu PIT-11, pracownik musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.
Kiedy należy złożyć PIT-11?
Najważniejszą kwestią, jeżeli chodzi o rozliczenie deklaracji PIT-11, jest to, czy podatnik ma odpowiednią ilość czasu na rozliczenie się z fiskusem, czyli czy może dostarczyć go do właściwego urzędu do 30 kwietnia. Dlatego jeśli pracodawca tylko się spóźnił z dostarczeniem formularza, a pracownik będzie mógł złożyć go w terminie, nie jest to naganne.
Interwencja u pracodawcy w sprawie niewydania PIT-11
Powodem do niepokoju z pewnością może być niedostarczenie formularza przez pracodawcę przed końcem lutego. W takim przypadku najrozsądniejsze będzie zainterweniowanie u pracodawcy, a jeżeli to nie pomoże, przesłanie oficjalnego ponaglenia listem poleconym. Brak wiadomości od pracodawcy może skutkować brakiem danych na temat rozliczonych zaliczek na podatek dochodowy.
fot. bzyxx - Fotolia.com
PIT-11
Przydatne formularze:
Formularze zeznań rocznych
Wobec tego najkorzystniejszą opcją dla podatnika jest zwrócenie się do organu podatkowego o wydanie właściwego zaświadczenia. Urząd ma obowiązek wydać je, jeżeli może ono potwierdzić fakty albo stan prawny, wynikający z prowadzonych przez urząd ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Podatnik musi jednak wykazać, że stara się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny, a także że służy ono uzyskaniu urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego.
Może jednak okazać się, że z dokumentów urzędu skarbowego wynika, że płatnik nie odprowadził żadnych zaliczek na podatek dochodowy. Podatnik musi w takim przypadku samodzielnie obliczyć i uiścić podatek od otrzymanych wynagrodzeń.
oprac. : Andrzej Lazarowicz / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)