Jak skorzystać z ulg podatkowych na badania i rozwój (B+R)?
2016-03-21 12:27
Jak skorzystać z ulg podatkowych na badania i rozwój? © StockPhotoPro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ulga na nowe technologie przekształca się od 2016 r. w ulgę B+R
Sam mechanizm wykorzystywania ulgi jest dość prosty. Przedsiębiorca prowadzący prace B+R zlicza ich koszty za dany rok, z tym że uwzględnia się wyłącznie koszty wskazane w katalogu kosztów kwalifikowanych.- wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w B+R;
- materiały i surowce;
- ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych wykonywanych przez jednostkę naukową;
- odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym;
- odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (z wyłączeniem samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali) oraz WNiP wykorzystywanych w B+R.
Należy zwrócić uwagę, że tzw. podwykonawstwo jest kwalifikowane wyłącznie, jeżeli wykonawcą będzie jednostka naukowa. Nie uwzględniono też kosztów procedury patentowej.
Po zdefiniowaniu rodzaju i wartości poniesionych w danym roku kosztów przedsiębiorca dokonuje zwiększonego odpisu od podstawy opodatkowania ponad 100% poniesionych kosztów. W przypadku wprowadzanego w Polsce systemu zaproponowano trzy stawki ze względu na wielkość przedsiębiorstwa oraz dodatkowo wyższą stawkę dla kosztów wynagrodzeń. Szczegóły przedstawiono w tabeli poniżej. Nie są to wielkości bardzo duże – dla przykładu w Wielkiej Brytanii małe firmy mogą odpisywać 130%, a duże już 230%, we Francji odpis wynosi 130% dla wszystkich przedsiębiorstw i w obu przypadkach szerszy jest katalog kosztów kwalifikowanych.
fot. mat. prasowe
Wielkość przedsiębiorstwa - wysokość odpisu
Poniżej przygotowano przykład kalkulacji ulgi, jak również rzeczywistej korzyści w przypadku małego i średniego przedsiębiorstwa. W opisywanym przykładzie przedsiębiorstwo zyskuje 5,11% poniesionych całkowitych kosztów B+R.
fot. mat. prasowe
Tabela 2. Kalkulacja ulgi – małe i średnie przedsiębiorstwo
fot. mat. prasowe
Małe i średnie przedsiębiorstwo
Bardzo ważnym, pozytywnym aspektem, szczególnie dla nowo powstających innowacyjnych firm, jest to, że w przypadku straty będzie można rozliczać ulgę przez 3 lata. Z drugiej strony niestety całkowicie wyłączono z ulgi przedsiębiorstwa działające w ramach specjalnej strefy ekonomicznej oraz wykluczono te koszty, które zostały przedsiębiorcy zwrócone w innej formie, czyli np. w ramach dotacji europejskiej.
Beata Cichocka-Tylman
Dyrektor, PwC, Innowacje i B+R
oprac. : Dotacje i Fundusze
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)