Ulga na Internet w PIT za 2015 r.
2016-03-10 13:31
PIT © Patryk Kosmider - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ulga internetowa w rozliczeniu PIT za 2015 r.
Przypomnijmy, że wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet mogą być odliczone od dochodów opodatkowanych skalą podatkową (bez względu na to, którego źródła one dotyczą) bądź przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym.Okres odliczenia jest limitowany. Ulga ta przysługuje bowiem konkretnemu podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych i to pod warunkiem, że wcześniej z odliczenia on nie korzystał.
- odliczenia dokonają po raz pierwszy lub
- pierwszego odliczenia z tego tytułu dokonali w PIT za 2014 rok.
Pozostali podatnicy prawa do ulgi nie mają.
Odliczeniu w ramach ulgi internetowej podlegają w danym roku podatkowym tylko te wydatki na użytkowanie Internetu, które zostały w nim faktycznie poniesione.
Odliczeniu podlegają wydatki w wysokości faktycznie poniesionej (czyli tyle, ile rzeczywiście podatnik zapłacił). Ustawa określa jednakże górny ich limit - w ciągu roku nie mogą one przekroczyć kwoty 760 zł. Jeżeli faktyczne wydatki były wyższe, na potrzeby odliczenia ich wysokość trzeba ograniczyć do tej kwoty. Prawo do tego limitu ma osobno każdy podatnik, w tym także każdy z małżonków i to nawet wówczas, gdy rozliczają się oni wspólnie.
fot. Patryk Kosmider - Fotolia.com
PIT
Warto też pamiętać, że ustalając kwotę faktycznego odliczenia, uwzględnić w niej można jedynie wydatki stricte związane z samym użytkowaniem Internetu, a więc m.in. z tytułu opłat abonamentowych za stały dostęp do Internetu, koszty za impulsy telefoniczne naliczane przez operatora za dostęp do Internetu poprzez modem, czy wręcz koszty korzystania z tej sieci w kafejce internetowej. Odliczyć natomiast nie można wydatków związanych z usługą instalacji Internetu, czyli np. kosztu jego montażu, aktywacji, okablowania jak też ewentualnych prac remontowo-naprawczych.
Wydatki takie trzeba odpowiednio udokumentować. Kwotę odliczenia ustala się bowiem na podstawie dokumentów stwierdzających poniesienie wydatków. Ustawodawca nie wskazuje wprost nazwy, jaką powinien mieć taki dokument, a jedynie niezbędne jego elementy. Są to co najmniej:
- dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) i sprzedającego (usługodawcę),
- rodzaj zakupionej usługi,
- kwotę zapłaty
Co za tym idzie, potwierdzeniem takich wydatków mogą być np. przelewy bankowe, wyciągi z rachunku bankowego, dowody wpłaty, czy faktury wystawione przez usługodawcę z informacją, że zostały zapłacone (w tym w formie elektronicznej) bądź kombinacje powyższych, czyli np. faktura z przelewem potwierdzającym zapłatę. Dowodem nie jest tutaj natomiast paragon z kasy fiskalnej.
Odliczeniu podlega wartość brutto wydatku ponoszonego na korzystanie z Internetu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)