eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweNieukończony budynek to nie środek trwały, nie może być amortyzowany

Nieukończony budynek to nie środek trwały, nie może być amortyzowany

2016-03-15 12:17

Nieukończony budynek to nie środek trwały, nie może być amortyzowany

Hala ©  Lukassek - Fotolia.com

Przepisy artykułu art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają jakie składniki majątku zaliczane są do środków trwałych i podlegają amortyzacji jako wymieniony w art. 22 ust. 8 tej ustawy element kosztów uzyskania przychodów.

Przeczytaj także: Amortyzacja budynku/lokalu jako koszt uzyskania przychodu firmy

Do podstawowych przesłanek zaliczania składnika majątku do środków trwałych należy prawo własności tego składnika, kompletność i zdatność do użytku, okres używania dłuższy niż rok oraz wykorzystywanie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Są one uregulowane w art. 22a ust. 1 powyższej ustawy jako zasada.

Ponieważ jednak bywają sytuacje, w których działalność prowadzona jest z wykorzystaniem środków nie stanowiących własności (współwłasności) podatnika w rozumieniu prawa cywilnego, ustawodawca rozszerzył w drodze wyjątku definicję środka trwałego na potrzeby amortyzacji. Uczynił to w ust. 2 art. 22a ustawy, w którym z pojęciem środka trwałego w rozumieniu ust. 1 zrównał inwestycje w obcych środkach trwałych oraz budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie.
Gdyby nie taka regulacja, podatnik-przedsiębiorca nie mógłby amortyzować wybudowanego przez siebie na cudzym gruncie budynku, gdyż zgodnie z zasadami prawa cywilnego (art. 46 kodeksu cywilnego), budynki trwale związane z gruntem są częścią składową nieruchomości, chyba, że przepisy szczególne przewidują, że stanowią one odrębny od gruntu przedmiot własności. Własność gruntu co do zasady rozciąga się więc na wybudowane na nim budynki.

W odniesieniu do budynków na cudzym gruncie, ustawodawca wprowadził w ust. 2 art. 22a także kolejne odstępstwo. W takim przypadku dopuszczalność amortyzacji niezależna jest od okresu używania.

fot. Lukassek - Fotolia.com

Hala

Jeśli przyjęty przez podatnika do ewidencji środków trwałych budynek hali produkcyjnej wybudowany na cudzym gruncie nie jest obiektem zakończonym pod względem technicznym i fizycznym i nie został dopuszczony do użytkowania, nie zaistniała okoliczność uzasadniająca dokonywanie odpisów amortyzacyjnych z tytułu wykorzystania budynku.


W związku z przesłanką kompletności i zdatności do użytku środka trwałego zauważyć należy, że przesłanka ta jest zasadą amortyzacji.
Przyjęcie dopuszczalności amortyzowania rzeczy niekompletnych i niezdatnych do użytku kłóciłoby się z celem unormowania i racjonalną wykładnią.

Pojęcie "kompletności i zdatności do użytkowania" nie jest wprawdzie wprost zdefiniowane w ustawie lecz w dotychczasowym orzecznictwie i doktrynie poglądy co jego treści są utrwalone (wyroki NSA z 13 września 2006 r., sygn. akt II FSK 1103/05 i z 27 października 2009 r., sygn. akt II FSK 912/08).
Nie ulega wątpliwości, że pod pojęciem tym rozumieć należy zarówno sprawność techniczną, a więc stan, w którym rzecz (obiekt) posiada wymagane elementy konstrukcyjne pozwalające na funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, jak i spełnienie wymogów prawnych, potwierdzone stosownymi zezwoleniem, pozwoleniem, atestem, homologacją lub podobnymi aktami, pozwalającymi na legalne użytkowanie.

Jeśli przykładowo przyjęty do ewidencji środków trwałych budynek hali produkcyjnej nie jest obiektem zakończonym pod względem technicznym i fizycznym (stan surowy zamknięty), to nie zostanie dopuszczony do użytkowania zgodnie z prawem budowlanym. To przepisy art. 54, 55i 59 cyt. ustawy Prawo budowlane, określają wymogi konieczne aby budynek był dopuszczony do użytkowania.

Tak więc jeśli przyjęty przez podatnika do ewidencji środków trwałych budynek hali produkcyjnej wybudowany na cudzym gruncie nie jest obiektem zakończonym pod względem technicznym i fizycznym (odpowiada pojęciu stanu surowego zamkniętego) i - co więcej - nie został dopuszczony do użytkowania stosownie do przepisów ustawy - Prawo budowlane, nie zaistniała okoliczność uzasadniająca dokonywanie odpisów amortyzacyjnych z tytułu wykorzystania budynku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: