Sprzedaż ziemi bez decyzji o warunkach zabudowy zwolniona z VAT
2016-03-07 09:59
![Sprzedaż ziemi bez decyzji o warunkach zabudowy zwolniona z VAT [© Zsolt Biczó - Fotolia.com] Sprzedaż ziemi bez decyzji o warunkach zabudowy zwolniona z VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci/Sprzedaz-ziemi-bez-decyzji-o-warunkach-zabudowy-zwolniona-z-VAT-172183-200x133crop.jpg)
Sprzedaż ziemi bez decyzji o warunkach zabudowy zwolniona z VAT © Zsolt Biczó - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż zmodernizowanej kamienicy z mieszkaniami a korekta VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Wspólnicy spółki cywilnej nabyli w ramach tej spółki grunt, na którym miał stanąć budynek produkcyjny z częścią magazynowo-biurową i zapleczem biurowo-socjalnym. Po zakupie wspólnicy spółki wystąpili o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzja taka została wydana, niemniej wspólnicy po jej analizie doszli do wniosku, że zrealizowanie zakładanej inwestycji na tym gruncie nie będzie możliwe. Dlatego też złożono wniosek o wygaszenie wydanej decyzji. Na tej podstawie Prezydent Miasta stwierdził wygaśnięcie decyzji o warunkach zabudowy.
Spółka uzyskała także zaświadczenie z Urzędu Miasta, że nabyta działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Po powyższych czynnościach działka została sprzedana. Zadano pytanie, czy w takiej sytuacji sprzedaż działki korzystała ze zwolnienia z podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
fot. Zsolt Biczó - Fotolia.com
Sprzedaż ziemi bez decyzji o warunkach zabudowy zwolniona z VAT
Jeżeli dla danego gruntu nie jest sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego, jak też nie jest wydana decyzja o warunkach zabudowy, jego sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT.
W myśl postanowień art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle powołanych powyżej przepisów, grunt spełnia definicję towaru wynikającą
z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem
ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Natomiast stosownie do treści art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.
I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Tereny budowlane, w myśl art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o którym mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podlegają te dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane w myśl art. 2 pkt 33 ww. ustawy. Natomiast dostawa gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są terenami budowlanymi, jest zwolniona z podatku od towarów i usług.
Tak więc, w przypadku gdy teren nie ma ustalonego planu zagospodarowania przestrzennego oraz nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, dostawa gruntów niezabudowanych jako terenów innych niż tereny budowlane podlega zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.(...)
Jak wynika z przedstawionego opisu stanu faktycznego Wnioskodawca dokonał w dniu 17 września 2015 r. sprzedaży nieruchomości tj. działki o nr 21/2. Dla tej nieruchomości na dzień sprzedaży nie był sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego, nie wydano również decyzji o warunkach zabudowy. W związku z powyższym grunt ten, w momencie sprzedaży, nie stanowił terenu budowlanego w rozumieniu ww. art. 2 pkt 33 a zatem sprzedaż korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. (...)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Sprzedaż wyłącznie działek budowlanych jest opodatkowana VAT [© chris32m - Fotolia.com] Sprzedaż wyłącznie działek budowlanych jest opodatkowana VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci/Sprzedaz-wylacznie-dzialek-budowlanych-jest-opodatkowana-VAT-239974-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)