eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaZakup okularów korekcyjnych odliczamy w zeznaniu podatkowym

Zakup okularów korekcyjnych odliczamy w zeznaniu podatkowym

2016-02-23 12:52

Zakup okularów korekcyjnych odliczamy w zeznaniu podatkowym

Zakup okularów korekcyjnych odliczamy w zeznaniu podatkowym © Syda Productions - Fotolia.com

Nie ma przeszkód, aby zakup okularów korekcyjnych odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym, o ile taki sprzęt ma ułatwić wykonywanie osobie niepełnosprawnej czynności życiowych. Odliczenie oczywiście jest możliwe pod warunkiem, że wydatek taki zostanie odpowiednio udokumentowany - potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 24.11.2015 r. nr ILPB2/4511-1-1150/15-2/NK.

Przeczytaj także: Ulga rehabilitacyjna: pobyt w sanatorium i opłata klimatyczna

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną. Jedną z przyczyn jej niepełnosprawności jest choroba narządu wzroku. W związku z tym wnioskodawczyni musi korzystać z okularów korekcyjnych, czyli oprawek okularowych oraz szkieł korekcyjnych.

Wzrok wnioskodawczyni stale się pogarsza w związku z czym raz do roku poddaje się ona badaniu wzroku u specjalisty, który decyduje o zmianie szkieł korekcyjnych na mocniejsze. Stosownego zakupu okularów wnioskodawczyni dokonała w roku 2015 na podstawie zaleceń lekarza medycyny pracy (zainteresowana pracuje zawodowo i okulary są jej niezbędne do pracy).

Okulary kosztowały 1 858 zł, na co wnioskodawczyni posiada wystawioną na jej dane identyfikacyjne fakturę. Nadto wskazała ona, że wydatek ten nie jest w żadnej części finansowany przez inne podmioty ani też zwracany jej w jakiejkolwiek formie. W związku z tym zadała ona pytanie, czy może zakup tych okularów odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, i art. 30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e i 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

W myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Zakup okularów korekcyjnych odliczamy w zeznaniu podatkowym

Nie ma przeszkód, aby zakup okularów korekcyjnych odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym, o ile taki sprzęt ma ułatwić wykonywanie osobie niepełnosprawnej czynności życiowych.


Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 powołanej ustawy, wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Stosownie do art. 26 ust. 7d, warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Na podstawie art. 26 ust. 7f ustawy, ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:
1. I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a. całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
b. znaczny stopień niepełnosprawności;
2. II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a. całkowitą niezdolność do pracy albo
b. umiarkowany stopień niepełnosprawności.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: