Przekształcenie firmy w spółkę z o.o.: amortyzacja środków trwałych
2016-02-23 12:54
Czy jednoosobową działalność gospodarczą można przekształcić w spółkę kapitałową? © lulu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a koszty podatkowe
Szczegóły w tym zakresie reguluje ar. 5841 i następne Kodeksu spółek handlowych.
Przekształcenie takie pociąga jednakże za sobą określone skutki podatkowe chociażby w stosunku do składników majątku należących do firmy przedsiębiorcy. Mianowicie zgodnie z art. 24 ust. 3a w związku z ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, występuje tutaj obowiązek sporządzenia na dzień przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową wykazu składników majątku. Wykaz taki powinien zawierać co najmniej następujące dane:
- liczbę porządkową,
- określenie (nazwę) składnika majątku,
- datę nabycia składnika majątku,
- kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów,
- wartość początkową,
- metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz
- wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.
fot. lulu - Fotolia.com
Czy jednoosobową działalność gospodarczą można przekształcić w spółkę kapitałową?
Podobne obowiązki ciążą na przedsiębiorcach opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym czy wręcz kartą podatkową(odpowiednio art. 20 ust. 7 i art. 36 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Przydatne narzędzia:
Kalkulator amortyzacji środków trwałych
Jak bowiem mówi art. 15 ust. 1w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, wartość poszczególnych składników majątku ustala się na podstawie wykazu sporządzonego zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych na dzień przekształcenia.
Art. 16 ust. 1 pkt 4b tejże ustawy dodaje przy tym, że za wartość początkową środków trwały oraz wartości niematerialnych i prawnych, w razie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, przyjmie się:
- wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne,
- wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie składników majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były amortyzowane
Nadto, zgodnie z art. 16h ust. 3 w zw. z ust. 3d, powstały w wyniku takiego przekształcenia podmiot obowiązany jest dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony.
Jeżeli natomiast przekształcany przedsiębiorca korzystał z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym bądź kartą podatkową, spółka przekształcona ma obowiązek uwzględniać odpisy amortyzacyjne przypadające na okres opodatkowania w taki właśnie sposób (art. 16g ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z powyższym powstała spółka nie może z jednej strony określić na nowo wartości początkowej środków trwałych przejętych wskutek przekształcenia, z drugiej zaś nie może określić innej metody amortyzacji. Ograniczona jest także wartość, która trafi do kosztów uzyskania wskutek ich amortyzacji. I tutaj bowiem dokonane odpisy łącznie przez firmy sprzed oraz po przekształceniu nie będą mogły przekroczyć „pierwotnej” wartości początkowej danego składnika majątku.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)