Korekta stawki VAT przy sprzedaży na kasie fiskalnej
2016-02-22 13:59
![Korekta stawki VAT przy sprzedaży na kasie fiskalnej [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Korekta stawki VAT przy sprzedaży na kasie fiskalnej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/paragon-fiskalny/Korekta-stawki-VAT-przy-sprzedazy-na-kasie-fiskalnej-171324-200x133crop.jpg)
Kasa fiskalna © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski Ład: kasa fiskalna nie wymaga terminala płatniczego
Przypomnijmy, obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej określa sama ustawa o VAT w art. 111. Szczegółów trzeba natomiast szukać nie tylko w ustawie, ale także rozporządzeniach wykonawczych.I tak sposób prowadzenia takiej ewidencji normuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363). Rozporządzenie to mówi m.in. jak korygować sprzedaż zaewidencjonowaną za pomocą kasy fiskalnej. Ponieważ użytkownik kasy nie może dokonywać zmian w pamięci tego urządzenia, a w efekcie także w zafiskalizowanych transakcjach, konieczne jest tutaj zaprowadzenie ewidencji dodatkowych.
- zwroty towarów i uznane reklamacje towarów i usług skutkujące zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży, oraz
- wystąpienie oczywistych pomyłek w ewidencji.
Pozostała kwestia korekt „sprzedaży paragonowej” nie jest uregulowana. Niemniej co do zasady organy podatkowe wskazują tutaj na wykazywanie takich korekt w tzw. zeszycie korekt, czyli wewnętrznym urządzeniu funkcjonującym jeszcze przed wprowadzeniem opisanych wyżej regulacji co do korygowania niektórych transakcji.
fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com
Kasa fiskalna
Sprzedaż dokonywana na rzecz osób prywatnych co do zasady winna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej. I przy takiej sprzedaży możliwe są przy tym pomyłki, w tym chociażby w stawce tego podatku. Czy w sytuacji, gdy stawka została na paragonie zawyżona, sprzedawca może ją skorygować?
W rozporządzeniu tym brakuje m.in. regulacji w zakresie tego, czy oraz w jaki sposób korygować pomyłki w kwocie podatku VAT na minus (czyli gdy wartość tego podatku na paragonie, wskutek zastosowania błędnej stawki, została zawyżona), gdy jedynym dokumentem potwierdzającym taką transakcję jest właśnie paragon fiskalny.
Przydatne narzędzia:
Ewidencja oczywistych pomyłek
Ewidencja zwrotów i uznanych reklamacji
Organ podatkowy uznał, że rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących nie wyczerpuje (nie wskazuje) wszystkich możliwych sytuacji, w których należy dokonać korekty sprzedaży zaewidencjonowanej przy użyciu kasy rejestrującej. W tych sytuacjach przepisy ustawy o VAT nie narzucają określonej formy prowadzenia ewidencji. Ważne jest tylko, aby zawierała ona wszystkie elementy wymienione w art. 109 ust. 3 ustawy oraz inne dane, które są niezbędne do prawidłowego wypełnienia deklaracji VAT. Wobec tego Wnioskodawca może dokonać korekty podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego z tytułu sprzedanych usług wstępu do siłowni i na zajęcia fitness zaewidencjonowanych na kasie rejestrującej w okresie styczeń 2011 r. - grudzień 2014 r. jako opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 8%.
Korekty zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej sprzedaży takich usług ze stawką VAT 23% należy przy tym dokonać poprzez odpowiednie zapisy w ewidencji błędów i rozliczyć podatek należny z zastosowaniem stawki podatku VAT 8%.
W interpretacji tej zatem organ podatkowy dopuścił możliwość korekty „in minus” wartości sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej wskutek błędnie zastosowanej stawki podatku VAT.
Niestety interpretacja ta zniknęła z bazy interpretacji dostępnej na stronie resortu finansów. Zaczęły się natomiast pojawiać interpretacje przeczące powyższemu rozwiązaniu co może prowadzić do wniosku, że organy podatkowe wycofały się ze swojego wcześniejszego stanowiska, które było korzystne dla podatników.
![Korekta błędnej sprzedaży na kasie fiskalnej on-line [© Photographee.eu - Fotolia.com] Korekta błędnej sprzedaży na kasie fiskalnej on-line](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/paragon-fiskalny/Korekta-blednej-sprzedazy-na-kasie-fiskalnej-on-line-240723-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)