Odpłatne rozliczenie PIT bez kasy fiskalnej
2016-02-18 13:13
Odpłatne rozliczenie PIT bez kasy fiskalnej © jaaff - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sporządzenie zeznania podatkowego bez paragonu z kasy fiskalnej
Art. 111 ustawy o VAT mówi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (czyli tzw. osób prywatnych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.Od reguły tej występują jednak pewne wyjątki, które znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Najpowszechniejsze wśród nich jest zwolnienie z uwagi na obroty, zgodnie z którym zwalania się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób prywatnych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł.
fot. jaaff - Fotolia.com
Odpłatne rozliczenie PIT bez kasy fiskalnej
Niemniej ze zwolnienia tego nie może korzystać każda firma. §4 przytoczonego rozporządzenia zawiera bowiem katalog czynności, których wykonanie, nawet jednorazowe, skutkuje obowiązkiem ujęcia ich na kasie fiskalnej (o ile oczywiście te są wykonywane na rzecz osób prywatnych).
Jedynie sprzedaż dla tzw. osób prywatnych musi co do zasady być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. Również przy limicie zwolnienia z uwagi na obroty pod uwagę brana jest jedynie sprzedaż na rzecz takich osób, a nie cała sprzedaż przedsiębiorcy.
W katalogu bezwzględnych wyłączeń ze zwolnień znalazły się m.in. usługi doradztwa podatkowego. W związku z tym podatnicy świadczący takie usługi na rzecz osób prywatnych, bez względu na ich ilość oraz wartość, są obowiązani do ewidencjonowania takiej sprzedaży na kasie rejestrującej.
Art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym wskazuje, że czynności doradztwa podatkowego obejmują:
- udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
- prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
- sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;
- reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.
W związku z powyższym, ponieważ sporządzanie na rzecz podatników zeznań podatkowych jest czynnością doradztwa podatkowego, wydawałoby się, że biuro rachunkowe, które wypełnia PITy osobom prywatnym, powinno posiadać kasę fiskalną.
Minister Finansów wydał jednakże dnia 9 kwietnia 2015 r. interpretację ogólną nr PT3.8101.2.2015.AEW.16, odnoszącą się m.in. do tej właśnie kwestii.
W interpretacji tej Minister wyjaśnił, że: „(...) biorąc pod uwagę wykładnię językową terminu "doradztwo" oraz potoczne rozumienie tego terminu, jak również brzmienie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o doradztwie podatkowym, należy zauważyć, iż doradztwo podatkowe sensu stricto obejmuje czynności polegające na udzielaniu porad z zakresu podatków, czy też wskazywaniu sposobu postępowania w sprawie związanej z podatkami, w tym również na opracowaniu pewnej koncepcji czy strategii, którą podmiot, np. podatnik może wykorzystać w prowadzonej przez siebie działalności, np. do podjęcia lub zaniechania konkretnego działania. (...)
Natomiast czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych z istoty swej bliskie są działalności zawodowej osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli czynnościom księgowym, a czynności polegające na sporządzaniu deklaracji i zeznań podatkowych mają w znacznej mierze charakter techniczny, a nie prawny, choćby z tego względu, że sporządzane są na podstawie innych dokumentów, w szczególności ksiąg rachunkowych (...).
Przepis § 4 pkt 2 lit. h ww. rozporządzenia nie będzie miał natomiast zastosowania wobec podmiotów wykonujących usługi związane wyłącznie z obsługą rachunkowo-księgową, takie jak m.in. wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o doradztwie podatkowym np. prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych, czy też wypełnianie deklaracji podatkowych.(...)”
W związku z powyższym, biuro rachunkowe, czy też inna firma, która świadczy na rzecz osób prywatnych usługi wypełniania rocznych zeznań podatkowych (w większości będą to deklaracje PIT-37), nie ma obowiązku stosowania kasy fiskalnej do momentu, aż przekroczy obrót na rzecz takich osób w wysokości 20 000 zł (w skali roku).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (3)
-
Bercia88 / 2016-03-14 08:29:37
Osobiście korzystałam pierwszy raz z bezpłatnego rozliczenia PIT . Nie trzeba płacić za tą usługę. Kolega polecił mi https://www.pitax.pl/ i powiem, że jestem w 100% zadowolona. Aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna. Nie płaćcie za rozliczenia:) [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
Jano78 / 2016-03-14 16:30:14
Co do Pitax to uważam, że to bardzo wygodne rozwiązanie. Właśnie złożyłem deklarację przez ich aplikację. jest obecnie parę form bezpłatnego złożenia PIT-u to fakt. Trzeba jednak zobaczyć na poziom skomplikowania działań online. Pitax daje naprawdę duży komfort. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
L.R. / 2016-03-18 14:41:01
Jest wiele możliwości rozliczenia PIT bez opłat. Jedne są bardziej,że tak napiszę zawiłe;) a inne mniej. W tym gąszczu trzeba się trochę rozeznać. Rozliczenie inetrentowo robię od 4 lat i bywało z tym róznie. Teraz, faktycznie pitax.pl jest bardzo sensownym rozwiązaniem. Pójdę tym tropem :) [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
Komentarz usunięty