eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweDrewno z lasu ze stawką VAT 23% a opałowe (kominkowe) 8%?

Drewno z lasu ze stawką VAT 23% a opałowe (kominkowe) 8%?

2016-01-18 13:34

Drewno z lasu ze stawką VAT 23% a opałowe (kominkowe) 8%?

Drewno © Marco2811 - Fotolia.com

Okres grzewczy jest w pełni. Zima choć niezbyt sroga, zmusza nas do ogrzewania domów, mieszkań czy firm. Część właścicieli korzysta w tym zakresie z nowych technologii, inni z paliwa stałego. Wśród tego ostatniego znajduje się m.in. drewno, najlepiej sezonowane, wykorzystywane głównie do palenia w kominkach. Sprzedaż drewna objęta jest stawką podstawową bądź obniżoną. Wszystko zależy od jego klasyfikacji.

Przeczytaj także: Stawka VAT na sprzedaż drewna opałowego (kominkowego)

Najtańszy zakup drewna następuje oczywiście bezpośrednio „z lasu”. Niemniej zakup takiego drewna wymaga dodatkowych czynności. Często bowiem sprzedaż „z lasu” (a więc dokonywana przez nadleśnictwa) dla klientów prywatnych odbywa się tylko jeden dzień w tygodniu. Trzeba tutaj dodatkowo zorganizować specjalistyczny transport dla drewna.

Nadto drewno z lasów jest w wałkach, z reguły o długości 1,20 m. Trzeba je zatem pociąć, połupać i ułożyć, najlepiej pod dachem.
Wskazane powyżej czynności powody skutkują tym, że gro osób decyduje się na zakup drewna nie prosto z lasu, a od firm, które sprzedają je pocięte, połupane i poukładane na paletach. Oczywiście cena metra przestrzennego takiego drewna jest wyższa od tej, którą płaci się w nadleśnictwie, niemniej czynności kupującego często ograniczają się tutaj jedynie do złożenia zamówienia, wskazania miejsca składowania i zapłaty. Nie muszą się oni natomiast martwić jego transportem cięciem, łupaniem czy układaniem.

A ponieważ zwykłego Kowalskiego interesuje ostateczna cena, jaką za takie drewno zapłaci, bardzo istotna jest tutaj stawka podatku VAT właściwa dla takiej sprzedaży. Ile tego podatku firma zajmująca się handlem drewnem opałowym winna doliczyć do swojego rachunku?

fot. Marco2811 - Fotolia.com

Drewno

Sprzedaż drewna objęta jest stawką podstawową bądź obniżoną. Wszystko zależy od jego klasyfikacji.


Sprzedaż drewna jest co do zasady objęta podstawową stawką VAT. Tyle też zapłacimy w nadleśnictwie zamawiając np. drewno - papierówkę. Jest ono wprawdzie droższe od drewna zakwalifikowanego do opałowego, niemniej z drugiej strony ma lepszą jakość. Taka sama stawka będzie obowiązywać przy transporcie drewna, jak też, gdybyśmy wynajęli firmę do jego pocięcia, połupania i poukładania.
Na fakturze bądź paragonie fiskalnym z firmy handlującej drewnem opałowym jednakże możemy często zobaczyć stawkę 8%. Dlaczego?

Zgodnie bowiem z poz. 18 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, tę stawkę podatku stosuje się do towarów sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 02.20.14.0 „Drewno opałowe”. Czy jednak firma, która kupiła drewno z nadleśnictwa ze stawką 23% może je dalej sprzedać ze stawką obniżoną? Jeżeli dokona na nim odpowiedniej obróbki - tak.

Powyższe potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 11.12.2015 r. nr ILPP3/4512-1-213/15-2/MR. Wnioskodawca kupował z lasów państwowych bądź firm pośredniczących jako surowiec drewno średniowymiarowe w balach o długości 1,2 m lub 2,4 m w kodzie s2a lub s2ap (kod PKWiU 02.202.12.0) ze stawką VAT 23%. Transport drewna z lasu na plac przedsiębiorcy przeprowadzała firma zewnętrzna. Następnie zainteresowany dokonał obróbki kupionego drewna, czyli jego pocięcia na odcinki ok. 30-40 cm przy pomocy piły łańcuchowej oraz połupaniu na szczapy (przy pomocy łupiarki) umożliwiające jego spalenia w piecach domowych bądź kominkach.

Następnie pocięte i połupane drewno na szczapy było układane na paletach w celu odmierzenia jego ilości i przeznaczenia do sprzedaży. Klienci odbierają drewno osobiście bądź jest ono transportowane do nich samochodem z wywrotką.

Drewno to wnioskodawca sprzedaje jako opałowe, z kodem PKWiU 02.20.14.0 ze stawką podatku VAT 8%. Zadał pytanie, czy takie postępowanie jest prawidłowe.
Organ podatkowy uznał, że 8% stawka VAT jest właściwa dla sprzedaży drewna opałowego, sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 02.20.14.0. Jeżeli zatem klasyfikacja jest prawidłowa, to zainteresowany jak najbardziej ma prawo do swojej sprzedaży stosować stawkę obniżoną, pomimo zakupu drewna ze stawką podstawową.


Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 23.08.2013 r. nr IPTPP4/443-418/13-2/MK. Tutaj organ podatkowy dodał też, że stawka podatku nie jest uzależniona od sposobu pakowania drewna bądź jego sprzedaży luzem. W rozpatrywanej sprawie wnioskodawca trudnił się sprzedażą drewna opałowego będącego odpadami tartacznymi nienadającymi się na budulec, tj. odpadami od desek, łat, kontrłat, krawędziaków, samej więźby dachowej czy ścinek.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: