Wyżywienie pracownika w podróży służbowej bez podatku?
2016-01-11 11:38
Pracownik w delegacji © imtmphoto - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie delegacji: pełne wyżywienie z podatkiem dochodowym
Podróże służbowe są dla wielu pracowników nieodłącznym element ich pracy zawodowej. Pracodawca, wysyłając pracownika w taką podróż, zgodnie z przepisami prawa pracy, obowiązany jest do ponoszenia wydatków z nią związanych. Chodzi tutaj np. o zapewnienie transportu, noclegu, czy wyżywienia.I tak zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, pracownikowi przysługują tutaj m.in. diety za zwiększone koszty wyżywienia w takiej podróży. Wartość krajowa (pełnej) diety wynosi obecnie 30 zł za dobę podróży. W przypadku podróży zagranicznych wartość ta jest różna w zależności od kraju odbycia podróży, określona w walucie obcej.
Przydatne narzędzia:
Diety krajowe i ryczałty
Diety zagraniczne
fot. imtmphoto - Fotolia.com
Pracownik w delegacji
Powyższe wywołuje oczywiście odpowiednie skutki podatkowe. Po stronie pracodawcy wartość wydatków związanych z podróżą służbową pracownika stanowi koszt uzyskania przychodu. Tyczy się to zarówno wypłacanych diet jak i zapewnionego wyżywienia.
Po stronie pracownika natomiast diety i inne należności za czas podróży służbowej stanowią wprawdzie przychód z pracy, niemniej do wysokości określonej w odrębnych przepisach w zakresie prawa pracy (którymi to jest m.in. przytoczone wyżej rozporządzenie) korzystają ze zwolnienia od podatku.
Sytuacja jest przy tym prosta, gdy pracodawca nie zapewnia pracownikom wyżywienia, a decyduje się wypłacać im z tego tytułu dietę. Jeżeli wartość dej diety będzie mieścić się w określonych odgórnie limitach, podatku nie będzie. Jeżeli jednak pracodawca zdecyduje się wypłacać więcej, nadwyżka ponad „ustawowe” kwoty winna zostać doliczona do przychodu opodatkowanego u pracownika PIT-em.
A co, gdy pracownikom zapewniono całodzienne bezpłatne wyżywienie? Otóż organy podatkowe stoją na stanowisku, że wartość takich posiłków do wysokości limitu diety jest zwolniona z podatku. Jeżeli jednak kwota ta zostanie przekroczona, u pracownika powstanie opodatkowany przychód (np. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 25.06.2015 r. nr IPTPB1/4511-204/15-2/AP). Trudno przy tym wyobrazić sobie, aby w podróży służbowej całodzienne wyżywienie mieściło się w kwocie 30 zł. Często taka wartość w większych miastach nie wystarczy na sam obiad.
Takie stanowisko organów podatkowych zadają się też potwierdzać sądy administracyjne. Przykładowo NSA w wyroku z dnia 11 września 2015 r., sygn. akt II FSK 1516/13 podkreślił, że dieta jest normatywnym określeniem świadczenia przeznaczonego na pokrycie kosztów wyżywienia pracownika w czasie podróży służbowej. Jest to regulacja kompleksowa, określająca konsekwencje wszelkich form wyżywienia pracownika w czasie podróży służbowej.
Funkcją diety nie jest przy tym pokrycie pełnych kosztów wyżywienia pracownika przebywającego w takiej podróży. Służy ona jedynie pokryciu zwiększonych kosztów wyżywienia w tym czasie (np. poniesionych ze względu na konieczność stołowania się w restauracji) w porównaniu do tych, jakie pracownik ponosi normalnie w miejscu zamieszkania.
Stąd jeżeli wartość faktycznie poniesionego wydatku przekroczy dietę ryczałtową, nadwyżka wydatków rzeczywistych nad ryczałtową dietą będzie opodatkowana.
Niemniej sądy administracyjne nie tylko wyrażały, ale zdają się także i nadal wyrażać niekiedy pogląd odmienny, czego przykładem jest chociażby wyrok WSA w Warszawie z dnia 23.01.2015 r. sygn. akt III SA/Wa 1111/14, czy jeszcze świeższy wyrok WSA w Warszawie z dnia 05.11.2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3985/14.
W ostatnim z przytoczonych wyroków sąd uznał, że w przypadku gdy pracownicy odbywają podróże służbowe i nabywają w imieniu i na rzecz spółki jako pracodawcy posiłki, które spożywają w trakcie podróży, nie wystąpi po ich stronie przychód opodatkowany, nawet jeżeli wydatki te przekraczają kwotowo określone limity zawarte w odpowiednich rozporządzeniach dotyczących rozliczania diet i innych kosztów związanych z podróżami służbowymi.
W przypadku zapewnienia pełnych kosztów wyżywienia nie można się odnosić do wartości ryczałtowych. Pracodawca rozlicza tutaj bowiem rzeczywiste wydatki, w związku z czym nie wystąpi sytuacja, w której pracownik otrzyma jakieś kwoty pieniędzy, których nie wyda, a które mogłyby stać się jego dochodem (co może wystąpić w przypadku wypłaty diet).
Skład orzekający uznał w związku z tym, że ustawodawca wprawdzie wprowadził limit diety, który nie jest przychodem podatkowym, ale jedynie w przypadku jej ryczałtowego rozliczania.
„(...) Analiza przepisów rozporządzenia prowadzi do wniosku, że są to pozostałe ryczałty za noclegi, dojazdy, przejazdy komunikacją miejską itp. W tym przypadku tak samo jak i w przypadku diet, gdy pracodawca ponosi koszty noclegu czy też dojazdu, pracownikowi nie przysługuje żaden zwrot kosztów, bowiem on ich nie poniósł.(...)” - czytamy w uzasadnieniu do wyroku.
Limity zwolnienia z opodatkowania zawarte w ustawie podatkowej nie mają w związku z tym zastosowania, gdy pracodawca nie rozlicza kosztów podróży służbowej w formie ryczałtowej, a ponosi bezpośrednio całe koszty tej podróży.
Sąd uznał też, że nie można przypisać pracownikowi przychodu w postaci wydatków ponoszonych przez pracodawcę na jego wyżywienie w czasie podróży służbowej, gdy te przekroczą limity z rozporządzenia, gdyż podczas tej podróży pracownik realizuje zadania pracodawcy, a nie własne.
Niestety przytoczone wyroki WSA nie są na chwilę obecną prawomocne.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)