eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodmioty powiązane 2016: dokumentacja cen transferowych

Podmioty powiązane 2016: dokumentacja cen transferowych

2016-01-21 12:48

Przeczytaj także: Ceny transferowe: nowa dokumentacja podatkowa coraz bliżej


Czy zmiany przepisów oznaczają zatem podwyższenie progów dla dokumentacji cen transferowych?

Zależy to od sytuacji podatnika. Jak wskazano powyżej wielu podatników osiągających obrót pomiędzy 2 a 20 mln euro oraz realizując transakcje towarowe, mogło ograniczyć przygotowanie dokumentacji gdy transakcja była poniżej 100 tys. Euro, gdyż znajdowała się ona poniżej 20% wartości kapitału zakładowego. Zgodnie z nowymi przepisami, wartość kapitału nie ma żadnego znaczenia, a dokumentacji podlega transakcja, która przekracza już 50 000 euro (czyli tak zwane pozostałe przypadki zgodnie z obecnymi przepisami).

Taka sytuacja zaostrzenia wymogów nie zaistniałaby jeśli kapitał podatnika był stosunkowo niski (np. 5 tys PLN), gdyż w takich okolicznościach byłby zobowiązany do sporządzenia dokumentacji również dziś uwzględniając próg wartości transakcji na poziomie 50 000 euro.

Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z nowymi przepisami progi transakcyjne są ruchome, a jedynie ustawa ustala niektóre warunki brzegowe. Wynika to z faktu, że w momencie ustalania progów będzie się brało pod uwagę wielkość przychodów i kosztów podatnika osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, i to z uwzględnieniem przychodów z dokładnością do 1 mln euro. Próg materialności wzrośnie o 5 tysięcy euro za każdy 1 mln euro przychodu powyżej 2 mln euro. Próg ten może także się zmniejszać.

Przykład
Jeżeli spółka osiąga w ciągu roku podatkowego przychody o wartości 12 mln euro, to będzie musiała przygotować dokumentacje cen transferowych dla wszystkich transakcji, których wartości w roku podatkowym przekracza 100 tysięcy euro (50 tysięcy euro wartości podstawowej plus 10 razy 5 tysięcy euro, gdzie dziesięć oznacza dziesięciomilionową nadwyżkę 12 mln euro nad 2 milionami euro).

W przypadku spółki osiągającej przychody o wartości od 20 mln euro do 100 mln euro, będzie musiała ona udokumentować transakcje, których wartość przekracza w roku podatkowym 140 tysięcy euro powiększone o 45 tysięcy euro za każde 10 mln euro przychodu powyżej 20 mln euro.


Przykład
Jeżeli spółka osiąga w ciągu roku podatkowego przychody o wartości 50 mln euro, to będzie musiała przygotować dokumentacje cen transferowych dla wszystkich transakcji, których wartości w roku podatkowym przekracza 275 tysięcy euro (140 tysięcy euro wartości podstawowej plus 3 razy 45 tysięcy euro, gdzie trzy oznacza trzykrotną nadwyżkę 10 mln euro nad 20 mln euro aby uzyskać 50 mln euro).
Spółki osiągające w roku podatkowym przychody powyżej 100 mln euro, za istotne powinny postrzegać transakcje lub zdarzenia, których wartość w roku podatkowym przekracza równowartość 500 tysięcy euro i takie udokumentować dla celów cen transferowych.

Ponadto zgodnie z art. 9a ust. 1e umowę spółki niebędącej osobą prawną, w której łączna wartość wniesionych przez wspólników wkładów przekracza równowartość 50 000 euro oraz umowę wspólnego przedsięwzięcia lub inną umowę o podobnym charakterze, w której wartość wspólnie realizowanego przedsięwzięcia określona w umowie, a w przypadku braku określenia w umowie tej wartości, przewidywana na dzień zawarcia umowy, przekracza równowartość 50 000 euro, powinny być udokumentowane.

Ponadto próg 20 000 euro będzie nadal obowiązywał dla podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową, lub zawierających z takimi podmiotami umowy spółki niebędącą osobą prawną, umowę wspólnego przedsięwzięcia lub inną umowę o podobnym charakterze.
Powyższe zmiany dotyczące progów transakcyjnych, a co za tym idzie, dokumentacji, które będą podlegały obowiązkowi dokumentacyjnemu, mogą okazać się korzystne zwłaszcza dla dużych spółek.

Ze względu na to, że progi te zostaną podniesione i będą zależały od przychodów i kosztów podatnika osiągniętych lub poniesionych w poprzednim roku podatkowym, mogą one znieść z większych podatników obowiązek dokumentowania najdrobniejszych transakcji.

Jest to o tyle uzasadnione, że w przypadku niewielkich wartościowo transakcji ryzyko zaniżenia dochodu jest niewielkie. Tym samym organy podatkowe mogą się skoncentrować na analizie materialnych przepływów w spółkach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Porównując obecne z planowanymi przepisami można stwierdzić, że część obowiązków została podatnikom odjęta.

Z drugiej zaś strony, ruchome progi materialności wprowadzają większy zamęt w kwestii wyboru transakcji, które są objęte obowiązkiem dokumentacyjnym. Od momentu wejścia w życie przepisów, analiza transakcji będzie jeszcze ważniejsza, ponieważ odtąd wartość transakcji objętych obowiązkiem dokumentacyjnym będzie inna dla każdej spółki.

Należy także pamiętać, że zgodnie z nowymi regulacjami, jeżeli podczas kontroli podatkowej organ uzna, że dana transakcja, której wartość nie mieści się w żadnym z progów podatkowych, została specjalnie ustalona na takim poziomie, aby nie była objęta obowiązkiem dokumentacyjnym, może poprosić o sporządzenie dokumentacji dla takiej transakcji.
Oznacza to, że organ podatkowy może w trakcie kontroli podatkowej rozszerzyć obowiązek dokumentacyjny. Wówczas podatnik ma 30 dni na przygotowanie takiej dokumentacji. Jest to nowość w polskich przepisach podatkowych.

Dla transakcji, które, podobnie jak obecnie, są zgodnie z przepisami objęte obowiązkiem dokumentacyjnym, termin na przedłożenie dokumentacji organom podatkowym w trakcie trwania kontroli nadal wynosi 7 dni. Nie zmieniły się także kwestie sankcji za nie przedłożenie dokumentacji – w przypadku jej braku, organy podatkowe stosują wobec podatnika 50% sankcyjną stawkę podatkowa.

Łukasz Warmiński, Partner
Doradca podatkowy/radca prawny

Agnieszka Płachecka
Konsultant podatkowy

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: