eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePrzedsiębiorcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości?

Przedsiębiorcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości?

2016-01-04 13:21

Przedsiębiorcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości?

Przedsiębiorcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości? © christianchan - Fotolia.com

Górne limity stawek podatku od nieruchomości na rok 2016 są nieco niższe niż w roku ubiegłym. Przedsiębiorcy mogą jednak zapłacić gminom więcej. Wszystko przez nowelizację przepisów, która weszła w życie z początkiem 2016 r. Ustawodawca z jednej strony wyjaśnił kwestię, która była przedmiotem licznych sporów, z drugiej jednak, zdaje się, wystawił firmom za tę zmianę rachunek.

Przeczytaj także: W 2016 r. mniejszy podatek od nieruchomości czy samochodu ciężarowego

Chodzi tutaj o podatek od nieruchomości. od budynków będących w złym stanie technicznym. Otóż do końca 2015 r. (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oznaczały grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
Owe względy techniczne tyczyły się zarówno gruntów, jak i budynków i budowli

Przepisy podatkowe nie definiowały przy tym „względów technicznych”. Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazywało zaś, iż przedsiębiorcy mogą udowodnić taką sytuację wszelkimi dostępnymi środkami, w postaci chociażby oględzin dokonanych przez urzędników organu podatkowego. Trzeba było wykazać, że stan przedmiotu opodatkowania jest na tyle zły, że nie może służyć prowadzeniu działalności gospodarczej. I choć decyzje w tym zakresie podejmowały organy podatkowe, można było często liczyć na to, że budynki czy grunty w złym stanie technicznym zostaną objęte stawką niższą. W ostateczności swoich praw przedsiębiorcy mogli też dochodzić w sądzie.

fot. christianchan - Fotolia.com

Przedsiębiorcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości?

Górne limity stawek podatku od nieruchomości na rok 2016 są nieco niższe niż w roku ubiegłym. Przedsiębiorcy mogą jednak zapłacić gminom więcej. Wszystko przez nowelizację przepisów, która weszła w życie z początkiem 2016 r.


W roku 2016 tylko nieruchomości do rozbiórki


Z początkiem 2016 r. część przepisu art. 1a ust. 1 pkt 3 została uchylona, a jego miejsce zajął ust. 2a .
Do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie zalicza się:
  1. budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami;
  2. gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b i d;
  3. budynków, budowli lub ich części, w odniesieniu do których została wydana decyzja ostateczna organu nadzoru budowlanego, o której mowa w art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, lub decyzja ostateczna organu nadzoru górniczego, na podstawie której trwale wyłączono budynek, budowlę lub ich części z użytkowania.

Przydatne narzędzia:
Stawki podatku od nieruchomości

Obecnie zatem zły stan techniczny budynku nie wystarczy do tego, aby ubiegać się o zapłatę niższego podatku od nieruchomości. Art. 67 ust. 1 ustawy Prawo budowlane odnosi się bowiem do decyzji o rozbiórce wydawanych dla obiektów nienadających się do remontu, odbudowy lub wykończenia. Tylko zatem budynki, dla których zostanie wydana taka decyzja (tych w trakcie roku dotychczas nie wydało się zbyt dużo), będą objęte niższą stawką podatku (tyczy się to także budowli).

Sam zły stan techniczny w postaci braku podłączenia do odpowiednich instalacji czy inne uszkodzenia uniemożliwiające normalne korzystanie z nieruchomości, nie będzie już wystarczający.

Nadto warto też dodać, że owe względy techniczne od tego roku odnoszą się jedynie do budynków i budowli. Nie obejmują one zatem gruntów. Dlatego przedsiębiorcy od tego roku wyższą stawkę podatku będą musieli płacić nawet w stosunku do najbardziej skażonych czy zanieczyszczonych gruntów, jak chociażby te, na których znajdowało się wysypisko śmieci.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: