Przedsiębiorcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości?
2016-01-04 13:21
Przedsiębiorcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości? © christianchan - Fotolia.com
Przeczytaj także: W 2016 r. mniejszy podatek od nieruchomości czy samochodu ciężarowego
Chodzi tutaj o podatek od nieruchomości. od budynków będących w złym stanie technicznym. Otóż do końca 2015 r. (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oznaczały grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.Przepisy podatkowe nie definiowały przy tym „względów technicznych”. Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazywało zaś, iż przedsiębiorcy mogą udowodnić taką sytuację wszelkimi dostępnymi środkami, w postaci chociażby oględzin dokonanych przez urzędników organu podatkowego. Trzeba było wykazać, że stan przedmiotu opodatkowania jest na tyle zły, że nie może służyć prowadzeniu działalności gospodarczej. I choć decyzje w tym zakresie podejmowały organy podatkowe, można było często liczyć na to, że budynki czy grunty w złym stanie technicznym zostaną objęte stawką niższą. W ostateczności swoich praw przedsiębiorcy mogli też dochodzić w sądzie.
fot. christianchan - Fotolia.com
Przedsiębiorcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości?
W roku 2016 tylko nieruchomości do rozbiórki
Z początkiem 2016 r. część przepisu art. 1a ust. 1 pkt 3 została uchylona, a jego miejsce zajął ust. 2a .
- budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami;
- gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b i d;
- budynków, budowli lub ich części, w odniesieniu do których została wydana decyzja ostateczna organu nadzoru budowlanego, o której mowa w art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, lub decyzja ostateczna organu nadzoru górniczego, na podstawie której trwale wyłączono budynek, budowlę lub ich części z użytkowania.
Przydatne narzędzia:
Stawki podatku od nieruchomości
Sam zły stan techniczny w postaci braku podłączenia do odpowiednich instalacji czy inne uszkodzenia uniemożliwiające normalne korzystanie z nieruchomości, nie będzie już wystarczający.
Nadto warto też dodać, że owe względy techniczne od tego roku odnoszą się jedynie do budynków i budowli. Nie obejmują one zatem gruntów. Dlatego przedsiębiorcy od tego roku wyższą stawkę podatku będą musieli płacić nawet w stosunku do najbardziej skażonych czy zanieczyszczonych gruntów, jak chociażby te, na których znajdowało się wysypisko śmieci.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)