eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPonoszenie kosztów w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Ponoszenie kosztów w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

2016-01-01 11:23

Ponoszenie kosztów w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Ponoszenie kosztów w czasie zawieszenia działalności gospodarczej © UBER IMAGES - Fotolia.com

Zawieszenie działalności gospodarczej nie przeszkadza zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów opłat za szkolenia w ramach odbywanej aplikacji adwokackiej czy ponoszonych składek korporacyjnych. Wydatki takie bowiem są ponoszone w celu uzyskania przychodu - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 17.12.2015 r. nr IPPB1/4511-1113/15-2/AM.

Przeczytaj także: Aplikacja radcowska nie jest kosztem podatkowym prowadzonej firmy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca otworzył firmę z dniem 01 stycznia 2012 r. i prowadzi ją do chwili obecnej. Od 01.01.2012 r. rozpoczął on także odbywanie aplikacji adwokackiej, którą zakończył w 2015 r. zdanym egzaminem adwokackim. Przez cały okres trwania aplikacji uiszczał opłaty za aplikację jak i składki korporacyjne.

W okresie od 30.06.2012 do 13.02.2013 r. wnioskodawca miał zawieszoną działalność gospodarczą. W związku z tym zadał pytanie, czy ponoszone opłaty za aplikację adwokacką oraz składki korporacyjne może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu prowadzonej firmy, w tym także za okres jej zawierzenia? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z przepisem art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672) przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. W myśl art. 14a ust. 3 ww. ustawy, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej zgodnie z ust. 4 tegoż artykułu przedsiębiorca:
1. ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
2. ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3. ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
4. ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
5. wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
6. ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
7. może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

fot. UBER IMAGES - Fotolia.com

Ponoszenie kosztów w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej nie przeszkadza zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów opłat za szkolenia w ramach odbywanej aplikacji adwokackiej czy ponoszonych składek korporacyjnych. Wydatki takie bowiem są ponoszone w celu uzyskania przychodu.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:
• wydatek został poniesiony przez podatnika,
• jest definitywny, a więc bezzwrotny,
• pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
• poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
• został właściwie udokumentowany,
• nie jest kosztem wymienionym w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: