WDT i stawka 0%: oświadczenie spedytora zamiast listu przewozowego
2016-01-03 07:11
Firma spedycyjna © industrieblick - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przemieszczenie towaru nie zawsze jest wewnątrzwspólnotową dostawą
Aby zastosować stawkę VAT 0% przy WDT, trzeba posiadać dokumenty potwierdzające dostarczenie towaru do nabywcy. Organy podatkowe uważaj, że konieczny jest tutaj podpis nabywcy, że towar odebrał w innym kraju UE. Przepisy zdają się nie być aż tak rygorystyczne. Stąd wydaje się, że wystarczające powinno być także samo oświadczenie spedytora o tym, że towar dostarczył na wskazany adres.W swojej interpretacji organ podatkowy stwierdził, że po zmianie sposobu dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) podatnik nie będzie mógł stawki 0%.
Stawka 0% przy WDT
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów może pod określonymi warunkami korzystać ze stawki VAT 0%. Wymaga to jednakże m.in. tego aby podatnik posiadał dowody, że towary będące przedmiotem dostawy zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego UE (art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).
Tak wiec, dla zastosowania stawki 0% niezbędne posiadanie dowodów na to że:
- towar fizycznie przekroczył granicę Polski
- towar został dostarczony do nabywcy z kraju członkowskiego UE.
W analizowanej sytuacji organ podatkowy zakwestionował spełnienie drugiego z powyższych warunków.
Jak udowodnić dostarczenie towaru do nabywcy?
W analizowanej interpretacji wskazano, że dowodem dostarczenia towaru w ramach WDT może być jedynie pokwitowanie (poświadczenie) odbioru przez nabywcę. Bez takiego pokwitowania zastosowanie stawki 0% nie może być więc możliwe.
fot. industrieblick - Fotolia.com
Firma spedycyjna
Według organu pokwitowanie odbioru jest niezbędne
W analizowanej sytuacji podatnik twierdził, że dokumenty które zamierza stosować, mające formę oświadczeń spedytora, będą zawierały wszystkie elementy listu przewozowego CMR. Mimo tego zapewniania, nie wskazał on jednakże, aby takie dowody zawierały podpis nabywcy (odbiorcy) towaru. Okoliczność ta nie pozwalała na uznanie tych dokumentów za wystarczającego dowodu dostarczenia towarów, a tym samym na zastosowanie stawki VAT 0%. Niemniej jednak, z interpretacji można wnioskować, że gdyby na danym oświadczeniu spedytora znalazł się podpis nabywcy kwitującego odbiór towaru, to byłoby ono wystarczającym dowodem dostarczenia towaru. Nie liczy się bowiem forma dokumentu, ale jego treść, w tym zwłaszcza to, aby pełnił on funkcję pokwitowania przez nabywcę.
Czy przepisy wymagają pokwitowania odbioru towaru?
Zaprezentowane wyżej stanowiska organów podatkowych budzą poważne wątpliwości. Wymóg uzyskiwania potwierdzenia od odbiorcy towaru (jego podpisu) nie został wprost wyrażony w przepisach prawa. W szczególności wymogu takiego nie ustanawia wspomniany wyżej art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Przepis ten wymaga jedynie dowodów na wywiezienie towaru z kraju oraz na dostarczenie do odbiorcy.
Wydaje się natomiast, że oświadczenie sporządzone przez spedytora może spełnić te wymogi. Należy mieć na uwadze zwłaszcza to, że to spedytor odpowiada za dostarczenie towarów. Fakt dostawy będzie więc mógł być udokumentowany przez spedytora (z wyjątkiem sytuacji w których transport organizuje osobiście dostawca lub nabywca). Potwierdzenie tego stanowiska wynika także z art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, właściwymi dowodami w przypadku zlecenia przewozu spedytorowi będą dokumenty przewozowe otrzymane od tego spedytora, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Powyższy przepis mówi tylko o dokumentach otrzymanych przez spedytora, nie wspomina przy tym o wypełnianiu (podpisywaniu) tych dokumentów przez odbiorcę towarów.
Warto przy tym zauważyć, że art. 42 ust. 3 pkt 4 zawierał pierwotnie wymóg posiadania "dowodu potwierdzającego przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju". Uchylenie tego zapisu, co nastąpiło 1.6.2005 r., zdaje się przesądzać o tym, że uzyskiwanie potwierdzenia przyjęcia (pokwitowania) przez nabywcę obecnie nie jest obecnie wymagane.
Z powyższych względów, wymaganie przez organy podatkowe, aby w przypadku WDT dostawca dysponował potwierdzeniem odbioru przez nabywcę nie jest prawidłowe. Niemniej jednak nie można wykluczyć sporów z organami podatkowymi odnośnie tej kwestii.
oprac. : Michał Samborski / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)