eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWDT i stawka 0%: oświadczenie spedytora zamiast listu przewozowego

WDT i stawka 0%: oświadczenie spedytora zamiast listu przewozowego

2016-01-03 07:11

WDT i stawka 0%: oświadczenie spedytora zamiast listu przewozowego

Firma spedycyjna © industrieblick - Fotolia.com

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3.11.2015 r., znak IPTPP2/4512-448/15-4 dotyczyła podatnika (Spółki) sprzedającego swoje towary do krajów członkowskich UE. Wysyłką zajmowała się firma spedycyjna. Do tej pory podatnik, po dostarczeniu towarów do odbiorcy, otrzymywał podpisaną kopię dokumentu CMR. Podatnik planował zastąpienie listu przewozowego CMR oświadczeniem spedytora. Oświadczenie to, zgodnie ze stanowiskiem podatnika, miało zawierać wszystkie elementy listu przewozowego CMR takie jak: dane Spółki i odbiorcy, wagę/ ilość towarów, datę wysyłki, datę dostawy, kraj dostawy oraz podpis spedytora.

Przeczytaj także: Przemieszczenie towaru nie zawsze jest wewnątrzwspólnotową dostawą

Aby zastosować stawkę VAT 0% przy WDT, trzeba posiadać dokumenty potwierdzające dostarczenie towaru do nabywcy. Organy podatkowe uważaj, że konieczny jest tutaj podpis nabywcy, że towar odebrał w innym kraju UE. Przepisy zdają się nie być aż tak rygorystyczne. Stąd wydaje się, że wystarczające powinno być także samo oświadczenie spedytora o tym, że towar dostarczył na wskazany adres.

W swojej interpretacji organ podatkowy stwierdził, że po zmianie sposobu dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) podatnik nie będzie mógł stawki 0%.

Stawka 0% przy WDT


Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów może pod określonymi warunkami korzystać ze stawki VAT 0%. Wymaga to jednakże m.in. tego aby podatnik posiadał dowody, że towary będące przedmiotem dostawy zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego UE (art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Tak wiec, dla zastosowania stawki 0% niezbędne posiadanie dowodów na to że:
  1. towar fizycznie przekroczył granicę Polski
  2. towar został dostarczony do nabywcy z kraju członkowskiego UE.

W analizowanej sytuacji organ podatkowy zakwestionował spełnienie drugiego z powyższych warunków.

Jak udowodnić dostarczenie towaru do nabywcy?


W analizowanej interpretacji wskazano, że dowodem dostarczenia towaru w ramach WDT może być jedynie pokwitowanie (poświadczenie) odbioru przez nabywcę. Bez takiego pokwitowania zastosowanie stawki 0% nie może być więc możliwe.
Wymóg ten będzie zwykle spełniony przy zastosowania listu przewozowego CMR. W takim dokumencie w poz. 24 znajduje się miejsce na podpis nabywcy. Oczywiście przepisy prawa nie wymagają bezwzględnie stosowania tego typu listów przewozowych. Niemniej jednak dokumenty zastępujące list przewozowy powinny spełniać podobną funkcję. W szczególności niezbędne jest, aby dany dokument spełniał funkcję pokwitowania (poświadczenia) odbioru przez nabywcę. W tym względzie nie wystarczy natomiast samo oświadczenie spedytora, że towar został dostarczony.

fot. industrieblick - Fotolia.com

Firma spedycyjna

Czy firma spedycyjna może potwierdzić dostawę towaru dla 0% stawki VAT przy WDT? Wydaje się że tak, jednakże organy podatkowe wymagają dodatkowo podpisu nabywcy.


Według organu pokwitowanie odbioru jest niezbędne


W analizowanej sytuacji podatnik twierdził, że dokumenty które zamierza stosować, mające formę oświadczeń spedytora, będą zawierały wszystkie elementy listu przewozowego CMR. Mimo tego zapewniania, nie wskazał on jednakże, aby takie dowody zawierały podpis nabywcy (odbiorcy) towaru. Okoliczność ta nie pozwalała na uznanie tych dokumentów za wystarczającego dowodu dostarczenia towarów, a tym samym na zastosowanie stawki VAT 0%. Niemniej jednak, z interpretacji można wnioskować, że gdyby na danym oświadczeniu spedytora znalazł się podpis nabywcy kwitującego odbiór towaru, to byłoby ono wystarczającym dowodem dostarczenia towaru. Nie liczy się bowiem forma dokumentu, ale jego treść, w tym zwłaszcza to, aby pełnił on funkcję pokwitowania przez nabywcę.
Konieczność spełniania tego wymogu była wielokrotnie podkreślana w rozstrzygnięciach organów podatkowych. Przykładowo można wskazać na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17.9.2012 r., znak ITPP2/443-715/12/AP, w której zwrócono uwagę na konieczność uzyskania czytelnej formy identyfikacji osoby sygnującej (posiadającej nie budzące wątpliwości umocowanie).

Czy przepisy wymagają pokwitowania odbioru towaru?


Zaprezentowane wyżej stanowiska organów podatkowych budzą poważne wątpliwości. Wymóg uzyskiwania potwierdzenia od odbiorcy towaru (jego podpisu) nie został wprost wyrażony w przepisach prawa. W szczególności wymogu takiego nie ustanawia wspomniany wyżej art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Przepis ten wymaga jedynie dowodów na wywiezienie towaru z kraju oraz na dostarczenie do odbiorcy.

Wydaje się natomiast, że oświadczenie sporządzone przez spedytora może spełnić te wymogi. Należy mieć na uwadze zwłaszcza to, że to spedytor odpowiada za dostarczenie towarów. Fakt dostawy będzie więc mógł być udokumentowany przez spedytora (z wyjątkiem sytuacji w których transport organizuje osobiście dostawca lub nabywca). Potwierdzenie tego stanowiska wynika także z art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, właściwymi dowodami w przypadku zlecenia przewozu spedytorowi będą dokumenty przewozowe otrzymane od tego spedytora, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Powyższy przepis mówi tylko o dokumentach otrzymanych przez spedytora, nie wspomina przy tym o wypełnianiu (podpisywaniu) tych dokumentów przez odbiorcę towarów.

Warto przy tym zauważyć, że art. 42 ust. 3 pkt 4 zawierał pierwotnie wymóg posiadania "dowodu potwierdzającego przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju". Uchylenie tego zapisu, co nastąpiło 1.6.2005 r., zdaje się przesądzać o tym, że uzyskiwanie potwierdzenia przyjęcia (pokwitowania) przez nabywcę obecnie nie jest obecnie wymagane.

Z powyższych względów, wymaganie przez organy podatkowe, aby w przypadku WDT dostawca dysponował potwierdzeniem odbioru przez nabywcę nie jest prawidłowe. Niemniej jednak nie można wykluczyć sporów z organami podatkowymi odnośnie tej kwestii.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: