Zamknięcie roku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
2015-12-23 11:43
Zamknięcie roku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sporządzenie i wycena spisu z natury na koniec 2015 r.
31 grudnia każdego roku podatkowego jest dniem, na który przedsiębiorcy (płacący PIT) są zobowiązania do sporządzenia oraz wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Warto pamiętać, że spisem takim objęte są także towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza zakładem podatnika oraz towary obce znajdujące się w zakładzie podatnika, przy czym te ostatnie nie podlegają wycenie.O sporządzeniu spisu z natury na koniec roku przedsiębiorcy nie muszą zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego. Spisu takiego nie dołącza się także do rocznego PIT-a.
Wycena spisu z natury
Spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały. Musi też zawierać określone elementy (mimo braku ustawowego formularza).
Przydatne formularze:
Wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów
- materiały i towary handlowe wycenia się według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia;
- półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowe i braki własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia;
- odpady użytkowe, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania;
- niesprzedane wartości dewizowe wycenia się według cen zakupu, jednak w wysokości nie wyższej niż kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w dniu kończącym rok podatkowy;
- rzeczy zastawione wycenia się wg wartości rynkowej;
- przy działalności usługowej i budowlanej produkcję niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej;
- produkcję zwierzęcą objętą spisem z natury wycenia się z kolei według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, z uwzględnieniem gatunku, grupy i wagi zwierząt.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Zamknięcie roku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Ustawodawca mówi także, jak wycenić spis wg cen nabycia a nie zakupu opisanych wyżej składników majątku (czyli jak przyporządkować do nich koszty uboczne zakupu). W praktyce jednakże najczęściej spotykana jest wycena wg cen zakupu.
Wyceny spisu z natury należy dokonać najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu.
Spis z natury trafia do księgi.
Tak sporządzony spis z natury winien zostać wpisany do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wg poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne, szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników (które przechowuje się razem z księgą).
W której pozycji księgi spis ująć? - tego ustawodawca nie mówi. W praktyce za właściwą uznaje się kolumnę 10 księgi przeznaczoną do wpisywania zakupu towarów handlowych i materiałów.
Spis z natury należy sporządzić nawet wówczas, gdy podatnik nie posiada składników majątku, które podlegałyby wykazaniu w tym spisie. W takim przypadku wartość spisu z natury przyjmie 0 zł, która również powinna się znaleźć w księdze. Ustawodawca nie przewidział bowiem zwolnień z obowiązku sporządzenia końcowego spisu z natury dla podatników, którzy nie mają czego w nim wykazać.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)