Biuro w domu = remont w kosztach podatkowych firmy
2015-12-14 13:41
Biuro w domu © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Prywatny dom czy mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej
Ustawa o PIT nie ogranicza przedsiębiorców w kwestii obciążenia kosztów uzyskania przychodu wydatkami poniesionymi na remont budynków czy lokali wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wystarczy, aby taki wydatek wypełniał definicję kosztu firmowego, a przedsiębiorca o jego wartość będzie mógł obniżyć swoje zobowiązanie wobec fiskusa z tytułu podatku dochodowego.Remont całego mieszkania, w koszty jedynie jego część
Przedsiębiorca ma również możliwość rozliczenia w kosztach firmy remontu poszczególnych pokojów znajdujących się w domu czy mieszkaniu, w którym sam mieszka, jeśli są one przeznaczone wyłącznie na prowadzenie w nich biznesu. Jak wydzielić pokój na działalność?
Można wesprzeć się własno ręcznie sporządzonym oświadczeniem, w którym przeznaczamy dane pomieszczenie na wykorzystywane wyłącznie w naszej działalności gospodarczej. Idąc dalej, takie oświadczenie powinnyśmy zanieść do gminy, a na zewnętrznej ścianie domu czy mieszkania umieścić szyld informujący o tym, że tam właśnie znajduje się nasza firma. Jednak wielu przedsiębiorców ogranicza się do sporządzenia oświadczenia.
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Biuro w domu
O ile fiskus nie powinien ścigać nas za to, że oświadczenia nie zanieśliśmy do urzędu gminy, o tyle w trakcie ewentualnej kontroli może zarzucić nam zaliczenie do kosztów remontu całego mieszkania, w sytuacji, kiedy tylko jeden pokój przeznaczyliśmy na „biuro”.
W wydawanych interpretacjach organy podatkowe zabraniają podatnikom rozliczać wydatki związane z danym pomieszczeniem w domu czy w mieszkaniu, jeśli nie zostało ono wyodrębnione do działalności, czyli innymi słowy, jeśli służy również zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych podatnika.
Remont, ale nie ulepszenie
W interpretacji indywidualnej z 22 maja 2015 r. o sygn. ILPB4/4510-1-91/15-2/ŁM Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu przyznał rację przedsiębiorcy, który remontował wyodrębnione z budynku mieszkalnego na swoją działalność poddasze i który koszty tego remontu zamierzał „wrzucić” w koszty firmuy. Przedsiębiorca wymienił na poddaszu drzwi, okna, podłogę, instalację centralnego ogrzewania i instalację elektryczną, oczyścił i pomalował ściany i sufity.
Fiskus wskazał natomiast, że oprócz związku danego pomieszczenia z działalnością, istotny jest też zakres prac remontowych. Remont musi mieć charakter odtworzeniowy stanu pierwotnego, z tym, że dopuszcza się stosowanie materiałów innych niż użyto przy stanie pierwotnym (art. 3 ust. 8 ustawy Prawo budowlanego).
„Istotą remontu są więc czynności związane z przywróceniem pierwotnego stanu technicznego i użytkowego nieruchomości czy rzeczy wraz z wymianą zużytych składników technicznych (części zamienne), następujące w trakcie eksploatacji i wynikające z tej eksploatacji, ale nie zmieniające jej charakteru i funkcji czy podwyższające czy zmieniające cechy użytkowe.”
Katarzyna Miazek,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)