Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym w 2016 r.
2015-12-09 13:26
Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym w 2016 r. © highwaystarz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Różna forma opodatkowania spółki cywilnej i własnej firmy
Ujmowanie w przychodach faktur korygujących
W przyszłym roku do ustaw o podatkach dochodowych trafią regulacje określające, w którym momencie korygować przychody i koszty podatkowe w związku z wystawieniem dokumentów korygujących. Odpowiednie przepisy w tym zakresie znajdą się także w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli mówiąc innymi słowy -w przepisach regulujących opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym.
Niestety ryczałtowcy, aby w pełni zapoznać się z nowymi regulacjami, muszą korzystać aż z dwóch odrębnych aktów prawnych, tj. ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym i (przede wszystkim) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej ostatniej bowiem ustawodawca wskazał co jest przychodem oraz na jaki moment należy go określić, zaś ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym w tym zakresie jedynie odnosi się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
art. 14 ust. 1m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wejdzie w życie z dniem 01 stycznia 2016 r.
fot. highwaystarz - Fotolia.com
Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym w 2016 r.
Regulacja ta będzie obowiązywać także ryczałtowców. Warto zwrócić tutaj uwagę, iż odnosi się ona jedynie do tych przypadków korekt przychodów, które są niezawinione (czyli np. zwrotu towaru, udzielenia rabatu, skonta itp.). W takich sytuacjach korekty należy dokonać na bieżąco - w dacie wystawienia dokumentu korygującego przez sprzedawcę.
Co się w związku z tym znalazło w ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym w zakresie korygowania przychodów? - przypadki szczególne.
Pierwszy z nich odnosi się do korekty przychodu „na minus”, gdy wartość przychodu uzyskanego w danym okresie rozliczeniowym jest mniejsza od takiej korekty (opodatkowanego oczywiście konkretną stawką ryczałtu). Otóż ustawodawca zabezpieczył się tutaj przed wystąpieniem wartości ujemnych. Mianowicie jeżeli przychodu w danym okresie rozliczeniowym zabraknie, aby korektę w pełni rozliczyć, brakująca część zmniejszenia przychodu winna zostać wykazana w kolejnych okres rozliczeniowych tak długo, aż korekta w pełni zostanie wykazana.
Drugi przypadek szczególny odnosi się do zmiany formy opodatkowania. I tak jeżeli przychód został osiągnięty w czasie, kiedy zastosowanie miała inna forma opodatkowania aniżeli ryczałt ewidencjonowany (np. zasady ogólne tudzież karta podatkowa), zaś jego niezawiniona korekta nastąpiła po zmianie takiej formy opodatkowania na ryczałt, należy ująć ją w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą formy opodatkowania.
Dla przykładu zatem jeżeli w 2015 r. podatnik korzystał z opodatkowania wg skali podatkowej i tu uzyska przychód, do którego zostanie wystawiona faktura korygująca w roku 2016 po przejściu na opodatkowanie ryczałtem, to korekty takiej (mimo że jest ona niezawiniona) nie należy ująć w bieżącym rozliczeniu przy opodatkowaniu ryczałtem, a w grudniu 2015 r.
Przydatne narzędzia:
Kalkulator ryczałtu ewidencjonowanego
Kalkulator podatku VAT w rolnictwie
Ryczałt dla rolników
Zasadą jest, że sprzedaż nieprzetworzonych płodów rolnych przez rolnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Sytuacja się komplikuje, gdy takie płody rolne zostaną jednak przez niego przetworzone i dopiero po takim etapie „produkcji” sprzedane. Tytułem przykładu można tutaj wymienić własne: pieczywo, mąkę, sery, kiełbasy (czy inne wędliny), dżemy itp. Obecnie powyższe jest co do zasady traktowane jako działalność gospodarcza. Podlega ona nie tylko opodatkowaniu podatkiem dochodowym (tak samo, jak każda inna firma), ale także rejestracji oraz dodatkowym obciążeniom w postaci chociażby składek na ubezpieczenie społeczne.
Rok 2016 przyniesie zmiany w tym zakresie. Otóż przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, a pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu (z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym) będą zaliczane do przychodów z innych źródeł. Za produkty takie będzie uważna również mąka wytworzona ze zboża pochodzącego z własnej uprawy.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Hanna57 / 2016-06-30 09:22:31
jeśli ktoś szuka prostego, przyjemnego programu do ryczałtu polecam program na którym sama pracuję - Pakiet Przedsiębiorcy Ryczałt. Jak do tej pory nie znalazłam bardziej intuicyjnego programu, w którym można łatwo i przyjemnie samemu się rozliczyć. [ odpowiedz ] [ cytuj ]