eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweJaka forma opodatkowania firmy w 2016 r.?

Jaka forma opodatkowania firmy w 2016 r.?

2015-12-08 13:18

Jaka forma opodatkowania firmy w 2016 r.?

Jaka forma opodatkowania firmy w 2016 r.? © siro46 - Fotolia.com

Koniec roku zbliża się dużymi krokami, a wraz z nim możliwość zmiany formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej. Część podatników do zmiany będzie zobowiązana, inni będą mieli w tym zakresie wybór: pozostać na dotychczasowym rozliczeniu czy też zmienić sposób opodatkowania na bardziej dogodny.

Przeczytaj także: Opodatkowanie działalności gospodarczej skalą podatkową 2016

Przepisy traktujące o sposobie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z firmy pozostają takie same. W dalszym ciągu zatem do wyboru pozostają formy uproszczone - zryczałtowane oraz rozliczenie na zasadach ogólnych. Form rozliczania podatków są w sumie cztery, niemniej nie każdy przedsiębiorca może wybierać z tak szerokiego wachlarza. Często musi się on ograniczyć do jedynie dwóch - najbardziej skomplikowanych.

Karta podatkowa 2016 - mało dokumentów i stały podatek


To najprostsze z dostępnych rozwiązań w zakresie płacenia podatku dochodowego od prowadzonej firmy. Obowiązki dokumentacyjne podatnika opodatkowanego kartą podatkową zostały ograniczone do minimum. Nie musi on prowadzić żadnych ewidencji, składać zeznań podatkowych, a nawet ustalać wartości podatku należnego fiskusowi.

Jak zatem określa się tutaj wartość podatku? - robi to urząd skarbowy w oparciu o dane szacunkowe. Otóż sam zainteresowany wskazuje (na odpowiednim formularzu) urzędowi skarbowemu zakres prowadzonej działalności gospodarczej, miejscowość, w której zamierza działać oraz informacje o zatrudnieniu pracowników (w tym także pomocy członków rodziny). Istotny jest także wiek przedsiębiorcy oraz to, czy poza własnym biznesem jeszcze gdzieś pracuje (a także kilka innych czynników, nad którymi nie będziemy się tutaj rozwodzić). Na tej podstawie naczelnik właściwego urzędu skarbowego wydaje decyzję, w której określa wysokość podatku płaconego w formie karty podatkowej. Podatnik jest obowiązany jedynie do comiesięcznego regulowania daniny.

fot. siro46 - Fotolia.com

Jaka forma opodatkowania firmy w 2016 r.?

Koniec roku zbliża się dużymi krokami, a wraz z nim możliwość zmiany formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.


Dla wysokości podatku w formie karty podatkowej większego znaczenia nie ma wartość uzyskiwanych przychodów czy dochodów z firmy, co niekiedy jest zaletą, innym razem wadą takiej formy opodatkowania. Przy wysokim dochodzie bowiem podatek liczony kartą może być naprawdę dużo mniejszy w stosunku do innych form rozliczeń podatkowych, niemniej obowiązek jego zapłaty występuje nawet wówczas gdy dochód jest niski bądź wystąpiła strata.
Ciekawym rozwiązaniem dostępnym dla karty podatkowej jest (obok zawieszenia działalności gospodarczej) zgłoszenie przerwy w prowadzeniu działalności (na co najmniej 10 dni), dzięki czemu należny podatek zostanie odpowiednio obniżony. Niestety rozwiązanie to nie pozwala uniknąć opłacania składek odprowadzanych do ZUS, niemniej przepisy podatkowe nie wymagają, iż aby przerwę zgłosić, podatnik nie może mieć pracowników (co z kolei jest wymagane w przypadku zawieszenia firmy).

Mimo pewnych zalet, karta podatkowa nie cieszy się zbyt dużą atrakcyjnością wśród przedsiębiorców chociażby z uwagi na to, że tylko dla niektórych jest ona przewidziana. Ustawodawca skierował ją bowiem jedynie do niewielkich rzemieślników. Wskazuje wprost w przepisach, jaki rodzaj działalności gospodarczej może korzystać z opodatkowania kartą, przy czym część wymienionych zawodów obecnie zanika (zdun, szewc czy chociażby rękodzielnicy). Występują tutaj także ograniczenia w zakresie zatrudnienia (które możliwe jest tylko na podstawie umowy o pracę). Nadto usługi mogą być świadczone jedynie w Polsce oraz z reguły nie można korzystać z pomocy firm zewnętrznych, za wyjątkiem tzw. usług specjalistycznych.
Wybierasz opodatkowanie kartą podatkową - pozbawiasz się odliczeń i ulg

Opodatkowanie kartą podatkową pozwala tylko na jedno odliczenie - przekazywanej do ZUS składki na ubezpieczenie zdrowotne (podobnie jak w pozostałych przypadkach, odliczyć nie można więcej niż 7,75% podstawy wymiaru tej składki). Inne (jak chociażby ulga rehabilitacyjna, ulgi rozliczane na zasadach praw nabytych, ulga internetowa czy ulga prorodzinna) kartowiczom nie przysługują (chyba że przedsiębiorca taki uzyskuje również inne dochody). Nadto zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej pozbawia prawa do rozliczenia się wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Co się natomiast tyczy samego podatku - jego wartość określa organ podatkowy w wydawanej na tę okoliczność decyzji, niezależnie od faktycznie uzyskiwanych przez przedsiębiorcę przychodów/dochodów (o czym była mowa już wyżej). Podatek w formie karty podatkowej jest płaty do 7-go dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni, zaś za grudzień do 28 grudnia danego roku podatkowego. Warto dodać, że kartowicz nie składa zeznania rocznego, a jedynie informację (na formularzu PIT-16A) o zapłaconych i odliczonych od karty podatkowej składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Samego zgłoszenia o zamiarze opodatkowania kartą podatkową dokonuje się natomiast na formularzu PIT-16.

Ryczałt ewidencjonowany czyli podatek od przychodu


Uproszczoną formą opodatkowania jest także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Reguluje ją ta sama, co kartę podatkową, ustawa. Tutaj obowiązki dokumentacyjne również są mocno okrojone. Niemniej z uwagi na to, że wartość sprzedaży wpływa na wysokość podatku, niektóre urządzenia księgowe trzeba prowadzić.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • rusak84 / 2016-05-08 22:01:01

    Myślę, że jak ktoś ma wątpliwości jaka formę opodatkowania wybrać, to warto taką decyzję skonsultować ze specjalistą od księgowości. Ja tego problemu nie mam, bowiem moją księgowość oddałem w ręce Tax Care. Od ponad 3 lat to właśnie oni w pełni odpowiadają za jej prowadzenie, w razie potrzeby doradzają czy sugerują rozwiązania mogące zminimalizować koszty działalności (optymalizacja). Cenowo są atrakcyjni i w ramach abonamentu mam m.in. dostęp do programu księgowego. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: