eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePrywatny dom czy mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej

Prywatny dom czy mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej

2015-12-21 12:27

Przeczytaj także: Koszty działalności prowadzonej w mieszkaniu jako wydatki firmowe


Jak stanowi natomiast art. 22g ust. 17 Ustawy PIT, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Za wydatki na ulepszenie uważa się natomiast wydatki, które przekraczają 3500 zł oraz zwiększają wartość użytkową środka trwałego.
Wobec tego, wydatki poniesione przez osobę fizyczną na remont całej nieruchomości mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w takiej części, w jakiej pozostaje powierzchnia nieruchomości wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej do całej nieruchomości. Jeżeli wydatki te nie będą kwalifikowały się jako ulepszenie środka trwałego, będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio. W przypadku jednak, gdy wydatki te będą stanowiły wydatki na ulepszenie środka trwałego w rozumieniu art. 22g ust. 17 Ustawy PIT, wartość ta powiększy wartość początkową środka trwałego, od której możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

4. Zbycie nieruchomości


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a Ustawy PIT przychód ze zbycia nieruchomości stanowi odrębne źródło przychodów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy PIT przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Jednak zgodnie z art. 14 ust. 2c Ustawy PIT, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Wobec tego, przychód ze zbycia nieruchomości w części wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej.

Jeżeli zatem osoba fizyczna dokona zbycia nieruchomości po 5 latach od jej nabycia, dochód ze zbycia nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, przykładowo w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2015 r. sygn. IBPB-2-2/4511-51/15/AK Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że: „Z powyższych przepisów wynika zatem, że przychód ze sprzedaży nieruchomości o charakterze mieszkalnym, tj. m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, stanowi przychód określony w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niezależnie od tego, czy lokal stanowił, czy też nie środek trwały w prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej ani czy był wykorzystywany w tej działalności.”

5. Podsumowanie


Przedstawione powyżej zagadnienia związane z zakupem oraz eksploatacją nieruchomości wykorzystywanej zarówno na cele związane z działalnością gospodarczą, jak i na cele prywatne (mieszkalne) osoby fizycznej obejmują jedynie część problemów, które mogą się pojawić na gruncie Ustawy PIT. W każdym przypadku jednak istnieje ryzyko zakwestionowania przez organy podatkowe zasadności zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów albo ich wysokości. W związku z tym, w przypadku wykorzystywania nieruchomości do celów działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych wymagana jest szczególna ostrożność.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Warsztat w domu

    PRIMAL / 2018-02-12 12:52:44

    W sumie sam posiadam w domu niewielki warsztat, który służy mi do wykonywania różnych obowiązków i jak dla mnie praca w domu ma naprawdę sporo zalet. Zorganizowanie w domu warsztatu nie było nawet jakieś trudne. Sporo sprzętu kupiłem w sklepie Magazynuj.pl, więc na chwilę obecną pracuje mi się naprawdę bardzo wygodnie. ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: