Kiedy parking (przy budynku) z podatkiem od nieruchomości?
2015-12-03 13:33
![Kiedy parking (przy budynku) z podatkiem od nieruchomości? [© ILYA AKINSHIN - Fotolia.com] Kiedy parking (przy budynku) z podatkiem od nieruchomości?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Srodki-trwale/Kiedy-parking-przy-budynku-z-podatkiem-od-nieruchomosci-167346-200x133crop.jpg)
Parking © ILYA AKINSHIN - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieruchomości: hala produkcyjna w podatkach
Największy ciężar w zakresie podatku od nieruchomości spoczywa na przedsiębiorcach. To ta grupa podatników bowiem płaci ten podatek wg stawek najwyższych i to zarówno od gruntów jak i budynków bądź ich części. Przedsiębiorcy przy tym często nawet nie zdają sobie sprawy, że podatek taki powinni płacić odrębnie również od ogrodzenia czy parkingu. Nie mieści on się bowiem w tym, który jest płacony za grunt czy budynek.Na potrzeby podatku dochodowego, do wartości początkowej budynku z reguły dolicza się także obiekty pomocnicze i całość uznaje za jeden środek trwały. Tymi są utwardzone dojazdy, parking, ogrodzenie czy bramy.
Niestety powyższe ma się nijak na potrzeby podatku od nieruchomości i stąd mogą wynikać błędy w prawidłowym ustaleniu tego podatku. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (art. 2 ust. 1 pkt 1 - 3 w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 3) mówi bowiem, że podatkowi od nieruchomości podlegają nie tylko grunty i budynki, ale także budowle, gdy są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
fot. ILYA AKINSHIN - Fotolia.com
Parking
Podatek od nieruchomości za parking czy ogrodzenie wystąpi jedynie wówczas, gdy te służą działalności gospodarczej. Jedynie bowiem takie „budowle” podlegają temu podatkowi.
Czym jest budynek i budowla?
Otóż na potrzeby tego podatku budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Budowlą jest natomiast obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego (czyli pojęcie bardzo szerokie, w którym mieszczą się budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych; art. 3 pkt 1 ustawy prawo budowlane) niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Urządzeniami budowlanymi są natomiast (art. 3 pkt 9 ustawy prawo budowlane) urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
W związku z tym pomimo, że na potrzeby prawa bilansowego, czy wręcz ustaw o podatku dochodowym, parking czy ogrodzenie może stanowić wraz z budynkiem jeden środek trwały (składnik inwentarzowy), to na potrzeby podatku od nieruchomości są one za każdym razem odrębnym przedmiotem opodatkowania. Dodajmy w tym miejscu, że stawka podatku w takim przypadku nie jest uzależniona od ich powierzchni, a wartości (określanej w różny sposób w zależności od tego, czy jej wartość jest znana na potrzeby podatku dochodowego czy też nie). Stawka podatku wynosi tutaj do 2% wartości takiej budowli.
Należy w tym miejscu jednakże wyraźnie podkreślić, że podatek od nieruchomości za taki parking czy ogrodzenie wystąpi jedynie wówczas, gdy te służą działalności gospodarczej. Jedynie bowiem takie „budowle” podlegają temu podatkowi.
![Podatek od nieruchomości gdy częściowa likwidacja [© ded - Fotolia.com] Podatek od nieruchomości gdy częściowa likwidacja](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-nieruchomosci/Podatek-od-nieruchomosci-gdy-czesciowa-likwidacja-113660-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)