eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweCEIDG 2016: zmiana formy opodatkowania możliwa w gminie

CEIDG 2016: zmiana formy opodatkowania możliwa w gminie

2015-11-24 13:42

CEIDG 2016: zmiana formy opodatkowania możliwa w gminie

Zmiany formy opodatkowania możliwa w gminie © thodonal - Fotolia.com

W przyszłym roku będą obowiązywać nowe zasady zgłaszania wyboru formy opodatkowania. Zmiana będzie mogła być dokonana nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w urzędzie gminy. Będzie temu służył formularz CEIDG-1. Niestety mimo że przepisy będą obowiązywać już w roku 2016, w praktyce podatnicy zastosują je dopiero od roku 2017.

Przeczytaj także: Otwarcie firmy i zmiana liniowej formy opodatkowania

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi regulacjami prawnymi, tylko podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym składając stosowne oświadczenie zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) razem z rejestracją samej firmy, wypełniając tylko jeden formularz oznaczony symbolem CEIDG-1.

Warto pamiętać, że oświadczenie o wyborze formy opodatkowania za pomocą formularza CEIDG-1 jest prawem podatnika, który otwiera firmę, a nie jego obowiązkiem. Ustawodawca w przepisach podatkowych zachował bowiem także regulacje mówiące, iż zgłoszenia formy opodatkowania można dokonać poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Stąd nowy przedsiębiorca może także złożyć odrębny (oprócz CEIDG-1) wniosek do urzędu skarbowego.
Osoby dopiero co rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej są tutaj w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do podatników już firmę posiadających. Ci bowiem, jeżeli chcą zmienić wybraną wcześniej formę opodatkowania, muszą tego dokonać poprzez złożenie stosownego oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w określonych prawem podatkowym terminach. Nie mają tutaj wyboru sposobu zgłoszenia zmiany.

Wszystko się jednak zmieni w przyszłym roku. Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893) zmienia bowiem także ustawy podatkowe w omawianym zakresie. Otóż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zmienione zostaną regulacje w zakresie zgłaszania wyboru formy opodatkowania.

fot. thodonal - Fotolia.com

Zmiany formy opodatkowania możliwa w gminie

W przyszłym roku będą obowiązywać nowe zasady zgłaszania wyboru formy opodatkowania. Zmiana będzie mogła być dokonana nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w urzędzie gminy. Będzie temu służył formularz CEIDG-1.


Dzięki tej nowelizacji nie tylko nowi przedsiębiorcy, ale także już prowadzący własny biznes będą mogli dokonać zmiany wybranej formy opodatkowania za pośrednictwem CEIDG. Termin zgłoszenia zmiany formy opodatkowania pozostanie niezmieniony (przypomnijmy, że jest to co do zasady 20 styczeń danego roku podatkowego).
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustaw podatkowych, zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania jak i o rezygnacji z opodatkowania daną formą będzie można złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, czyli na formularzu CEIDG-1 składanym w urzędzie gminy czy miasta.

Na tym jednak nie koniec. Za pośrednictwem CEIDG bowiem przedsiębiorcy już prowadzący własny biznes będą mogli powiadomić o sposobie regulowania zobowiązań w podatku dochodowym. Chodzi tutaj o:
  • w przypadku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych: wybór i rezygnację z opłacania zaliczek kwartalnych czy uproszczonych,
  • w przypadku opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym: wybór i rezygnację z kwartalnego opłacania podatku.

Mimo poszerzenia możliwości w zakresie zgłaszania zmian co do opodatkowania podatkiem dochodowym prowadzonej działalności gospodarczej, nie zostały zmienione terminy składania stosownych oświadczeń.

Opisane regulacje prawne w życie wejdą po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy. Stąd, z uwagi na to, że ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw została opublikowana 18 listopada 2015 r., regulacje te zaczną obowiązywać dopiero od 19 maja 2016 r. Dlatego też, mimo ich wejścia w życie w roku 2016, podatnicy będą mogli z nich korzystać dopiero przy wyborze formy opodatkowania na rok 2017.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: