CEIDG 2016: zmiana formy opodatkowania możliwa w gminie
2015-11-24 13:42
Zmiany formy opodatkowania możliwa w gminie © thodonal - Fotolia.com
Przeczytaj także: Otwarcie firmy i zmiana liniowej formy opodatkowania
Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi regulacjami prawnymi, tylko podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym składając stosowne oświadczenie zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) razem z rejestracją samej firmy, wypełniając tylko jeden formularz oznaczony symbolem CEIDG-1.Warto pamiętać, że oświadczenie o wyborze formy opodatkowania za pomocą formularza CEIDG-1 jest prawem podatnika, który otwiera firmę, a nie jego obowiązkiem. Ustawodawca w przepisach podatkowych zachował bowiem także regulacje mówiące, iż zgłoszenia formy opodatkowania można dokonać poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Stąd nowy przedsiębiorca może także złożyć odrębny (oprócz CEIDG-1) wniosek do urzędu skarbowego.
Wszystko się jednak zmieni w przyszłym roku. Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893) zmienia bowiem także ustawy podatkowe w omawianym zakresie. Otóż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zmienione zostaną regulacje w zakresie zgłaszania wyboru formy opodatkowania.
fot. thodonal - Fotolia.com
Zmiany formy opodatkowania możliwa w gminie
Przydatne narzędzia:
Oświadczenia i wnioski do urzędu skarbowego
Na tym jednak nie koniec. Za pośrednictwem CEIDG bowiem przedsiębiorcy już prowadzący własny biznes będą mogli powiadomić o sposobie regulowania zobowiązań w podatku dochodowym. Chodzi tutaj o:
- w przypadku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych: wybór i rezygnację z opłacania zaliczek kwartalnych czy uproszczonych,
- w przypadku opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym: wybór i rezygnację z kwartalnego opłacania podatku.
Opisane regulacje prawne w życie wejdą po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy. Stąd, z uwagi na to, że ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw została opublikowana 18 listopada 2015 r., regulacje te zaczną obowiązywać dopiero od 19 maja 2016 r. Dlatego też, mimo ich wejścia w życie w roku 2016, podatnicy będą mogli z nich korzystać dopiero przy wyborze formy opodatkowania na rok 2017.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)