eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePrzejazd taksówką z biznesowego spotkania bez podatku dochodowego

Przejazd taksówką z biznesowego spotkania bez podatku dochodowego

2015-11-18 13:44

Przejazd taksówką z biznesowego spotkania bez podatku dochodowego

Taksówka © orelphoto - Fotolia.com

Pracownik, który wraca ze spotkania biznesowego taksówką i dostaje zwrot wydatków, nie zapłaci od odzyskanych pieniędzy podatku. Fiskus uznał bowiem, że późny powrót pracownika do domu nie wynika z jego widzimisię, ale jest korzystny dla pracodawcy, a od świadczeń będących w interesie pracodawcy pracownik podatku nie płaci.

Przeczytaj także: Obiad biznesowy pracownika z kontrahentem bez podatku dochodowego

Pracodawca zapytał izbę skarbową, czy powinien naliczać podatek od środków, jakie przekazuje pracownikom w ramach zwrotu za przejazdy m.in. taksówkami. Jak poinformowała firma, środki wydane przez pracowników na przejazdy taksówkami są refundowane, jeśli pracownik wraca ze spotkania biznesowego późną porą, kiedy nie działa już komunikacja miejska, ewentualnie jeśli późny powrót komunikacją zagraża bezpieczeństwu pracownika.

Późne powroty w ramach obowiązków


Przedstawiciele firmy uznali, że taki zwrot stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu i chcieli od niego naliczać należny fiskusowi PIT. Jednak na prośbę izby firma uzupełniła wniosek o interpretację o garść nowych informacji. Mianowicie, jak przyznała, w omawianym przypadku nie ma mowy o podróżach służbowych, jako że przejazdy odbywają się w granicach miasta, nie ma żadnych przepisów regulujących zwroty za przejazdy taksówkami oraz późne przejazdy są odbywane w ramach obowiązków pracowniczych, co znaczy, że pracownik wraca z pracy do domu, a także, że późne spotkania biznesowe odbywane są w interesie pracodawcy.

I te wyjaśnienia okazały się najwyraźniej kluczowe, bo Izba Skarbowa w Katowicach w wykładni z 29 października 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-327/15/DP) uznała, że stanowisko firmy jest nieprawidłowe. Dlaczego? – pracownicy fiskusa uznali bowiem, że od pieniędzy zwracanych za przejazd taksówkami podatek się nie należy.

fot. orelphoto - Fotolia.com

Taksówka

Pracownik, który wraca ze spotkania biznesowego taksówką i dostaje zwrot wydatków, nie zapłaci od odzyskanych pieniędzy podatku.


Powrót taksówką w interesie pracodawcy


Pracownicy fiskusa nawiązali do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r., w którym sędziowie określili m.in. warunki, jakie musi spełniać nieodpłatne świadczenie przekazywane przez pracodawcę pracownikowi. I wśród tych warunków była m.in. dobrowolność (czyli powinny zostać przyjęte przez pracownika dobrowolnie), tymczasem w danym przypadku mamy do czynienie z wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Poza tym spotkanie biznesowe odbywa się w interesie pracodawcy, a nie pracownika, a tymczasem TK uznał, że można opodatkować wyłącznie świadczenia, które są w interesie pracownika.

A skoro świadczenie uzyskiwane przez pracowników wnioskującej nie spełnia warunków ustalonych przez TK, to nie można go uznać za przychód oraz opodatkować. Dlatego też stanowisko wnioskującego – który sugerował, że zwrot za przejazdy stanowi przychód podlegający podatkowi – zostało uznane za nieprawidłowe.

Marek Siudaj,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: