Samochód zastępczy z pełnym odliczeniem VAT bez ewidencji
2015-11-13 13:39
Samochód zastępczy z pełnym odliczeniem VAT bez ewidencji © puhhha - Fotolia.com
Przeczytaj także: Samochód osobowy/ciężarowy w firmie - odliczanie podatku VAT
Skarżąca wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym wyjaśniła, że prowadzi działalność w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Na czas dokonywanych napraw będzie zawierać ze swoimi kontrahentami umowy najmu pojazdów zastępczych. Umowy te będą zawierały informacje o stanie licznika w momencie wydania pojazdu oraz jego zwrotu.Występować będą przy tym sytuacje, że samochody zastępcze będą dostarczane we wskazane przez kontrahenta miejsca (np. miejsce wypadku, miejsce zamieszkania) jak też będą przemieszczane pomiędzy oddziałami spółki położonymi w różnych częściach kraju z uwagi na potrzeby gospodarcze.
Zostaną przy tym opracowane regulacje wewnętrzne (regulaminy, porozumienia, warunki korzystania z pojazdów zastępczych), które uniemożliwią korzystanie z samochodów w celach niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Umowy najmu będą wskazywały, że cena udostępnienia pojazdu zastępczego zostanie doliczona do ceny naprawy czy konserwacji samochodu klienta. Pojazdy zastępcze z uwagi na swoją konstrukcję oraz dopuszczalną masę całkowitą nie będą przy tym automatycznie dawać pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego od ich zakupu, najmu, leasingu czy wydatków eksploatacyjnych.
Spór pomiędzy skarżącą a fiskusem sprowadzał się do wyjaśnienia, czy spółce przysługuje prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego od wskazanych wyżej wydatków ponoszonych na pojazdy służące jako auta zastępcze, czy też odliczenie to podlega ograniczeniu do 50%.
fot. puhhha - Fotolia.com
Samochód zastępczy z pełnym odliczeniem VAT bez ewidencji
Przydatne formularze:
Ewidencja przebiegu pojazdu VAT
Ewidencja przebiegu pojazdu VAT – osoba inna niż pracownik
Sprawa trafiła do sądu, który z takim podejściem się nie zgodził.
Zdaniem składu orzekającego z przepisu art. 86 ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy o VAT wynika, że warunek zwolnienia od obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu stanowi wykorzystywanie przez podatnika pojazdu wyłącznie w jednym z rodzajów aktywności gospodarczej wymienionej w tym przepisie (mieści się tutaj m.in. najem). Przepis ten interpretowany zgodnie z regułami wykładni językowej nie pozwala na wyprowadzenie z jego brzmienia dodatkowego zastrzeżenia, zgodnie z którym to używanie pojazdu przez pracownika w celach związanych z najmem tego samochodu w okresie kiedy pojazd nie będzie przedmiotem umowy najmu pozbawia podatnika uprawnienia do zaniechania prowadzenia ewidencji przebiegu takiego pojazdu.
Regulacje ustawowe wskazują bowiem, że w odniesieniu do samochodów przeznaczonych wyłącznie do ich oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze (gdy czynności takie stanowią przedmiot działalności), wystarczającym warunkiem udowodnienia ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej jest określenie przez podatnika takiego sposobu ich wykorzystywania, który wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Nie jest tutaj natomiast wymagana dodatkowa ewidencja przebiegu takiego pojazdu.
Powyższego nie zmienia fakt przemieszczania przez pracowników spółki samochodów z jednego jej oddziału do drugiego czy też do miejsca wskazanego przez klienta, które to przemieszczenie jest związane z udostępnieniem pojazdu najemcy.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)