Ograniczenia w stosowaniu ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym
2015-11-10 13:40
![Ograniczenia w stosowaniu ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym [© Gerhard Seybert - Fotolia.com] Ograniczenia w stosowaniu ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-nieruchomosci/Ograniczenia-w-stosowaniu-ulgi-mieszkaniowej-w-podatku-dochodowym-166209-200x133crop.jpg)
Ograniczenia w stosowaniu ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym © Gerhard Seybert - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości i zakup gruntu a podatek
O stopniu skomplikowania także tych regulacji świadczą chociażby liczne interpretacje podatkowe. Część z nich przedstawimy poniżej. Przy ich wyborze skupiliśmy się na ograniczeniu w stosowaniu odliczenia aby pokazać, że problem jest rzeczywiście złożony.Niezbędne wyposażenie domu nie podlega odliczeniu
Budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa czy remont własnego domu bądź mieszkania, a także adaptacja części niemieszkalnej na mieszkalną - to podstawowe wydatki mieszczące się w uldze mieszkaniowej. Nie wszystkie jednak wydane w tym celu środki zwolnią pieniądze uzyskane ze sprzedaży z podatku. Chodzi o szeroko rozumiane wyposażenie poszczególnych pomieszczeń, w tym kuchni czy pokoi. Sprzętu AGD bądź mebli, a także sprzętu RTV odliczyć nie można (mimo, że jest to zwykłe wyposażenie każdego domu czy mieszkania).
Problematyczna jest również stała zabudowa meblowa (kuchni czy szaf wnękowych).
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 12.08.2015 r. nr IBPB-2-2/4511-185/15/MM powołując się m.in. na wyrok NSA z dnia 27.04.2006 r. sygn. akt II FSK 639/05, czy wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 13.02.2013 r. sygn. akt I SA/Go 3/13 uznał, że wydatkiem na własne cele mieszkaniowe nie jest wydatek poniesiony na zamontowanie szaf wnękowych. Wydatek ten stanowi bowiem wydatek na zakup mebli i wyposażenia mieszkania i jako taki nie może być traktowany na równi z wydatkami remontowymi. Umeblowanie (nawet to w trwałej zabudowie a więc również szafy) nie może być podstawą do zastosowania ulgi w odniesieniu do tych wydatków, bowiem jest to jedynie element wyposażenia mieszkania, zatem nie ma charakteru prac remontowych.
fot. Gerhard Seybert - Fotolia.com
Ograniczenia w stosowaniu ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym
Aby uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia trzeba wydatkować zarobione pieniądze na własne cele mieszkaniowe, czyli np. zakup gruntu pod budowę, samą budowę domu, remont posiadanej nieruchomości mieszkalnej czy jej rozbudowę bądź adaptację części niemieszkalnej na mieszkalną.
Organ ten podobnie wypowiedział się w interpretacji indywidualnej z dnia 07.08.2015 r. nr IBPB-2-2/4511-168/15/HS
Zagospodarowanie terenu dookoła budynku także odpada
Przydatne narzędzia:
Kalkulator podatku od sprzedaży nieruchomości
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 07.08.2015 r. nr IBPB-2-2/4511-168/15/HS uznał, że wydatkiem na budowę domu będzie wydatek poniesiony na pracę koparki, ale wyłącznie tę związaną z budową domu oraz z wykonaniem przyłączy (wodno-kanalizacyjnego, elektrycznego oraz gazowego). Praca koparki związana z zabezpieczeniem skarpy przed osunięciem natomiast pod uwagę brana już nie będzie, bowiem nie dotyczy budowy budynku mieszkalnego, lecz warunków takiego zabezpieczenia gruntu, aby mógł być na nim wybudowany budynek.
Wydatkiem na własne cele mieszkaniowe nie jest także wykonanie ogrodzenia czy zakup i wykonanie kostki brukowej po zakończeniu prac ziemnych. Powyższe nie zaliczają się bowiem do budowy budynku mieszkalnego, lecz zagospodarowania terenu wokół niego. Bez wątpienia istnieje związek pomiędzy budową ogrodzenia, zakupem i ułożeniem kostki brukowej a prowadzoną inwestycją (budową domu), ogrodzenie czy ułożona kostka brukowa są niewątpliwie częścią składową nieruchomości, ogrodzenie dodatkowo ja zabezpiecza, lecz zwolnienia ustawodawca nie przewidział dla takich inwestycji, ale tylko dla budowy budynku mieszkalnego, co oznacza, że wydatki takie nie są wydatkami korzystającymi ze zwolnienia.
Cudza nieruchomość także nie wchodzi w grę
Często zdarza się też, że rodzice sprzedają swoje lokum i dokładają dziecku do budowy czy też finansują część ceny zakupu nieruchomości, w której zamierzają razem z nim zamieszkać. Nadto jeden z małżonków może sprzedać swoją nieruchomość i pieniądze przeznaczyć na budowę domu na gruncie należącym do drugiego małżonka (np. zakupionej jeszcze przed zawarciem małżeństwa tudzież otrzymanej w darowiźnie od rodziców) również z myślą o wspólnym jej zamieszkiwaniu.
![Dopłaty z MDM a ulga mieszkaniowa w PIT [© whitelook - Fotolia.com] Dopłaty z MDM a ulga mieszkaniowa w PIT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-nieruchomosci/Doplaty-z-MDM-a-ulga-mieszkaniowa-w-PIT-217330-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)