eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePIT-6 z działów specjalnych produkcji rolnej w styczniu 2016 r.

PIT-6 z działów specjalnych produkcji rolnej w styczniu 2016 r.

2015-11-08 15:01

PIT-6 z działów specjalnych produkcji rolnej w styczniu 2016 r.

Zmiany w działach specjalnych produkcji rolnej ©  ewakubiak - Fotolia.com

Działy specjalne produkcji rolnej są pewnym wycinkiem z działalności rolniczej, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Działalność rolnicza spod tego podatku jest generalnie wyłączona poza powyższym zastrzeżeniem. Podatnicy trudniący się działami specjalnymi produkcji rolnej mogą płacić ten podatek na podstawie norm szacunkowych bądź od dochodu ustalonego na postawie ksiąg. W 2016 r. zmianie ulega termin składania w tym zakresie informacji do urzędu skarbowego.

Przeczytaj także: Działy specjalne produkcji rolnej: normy szacunkowe 2016

Podatek dochodowy z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalany w dwojaki sposób:
  • na podstawie prowadzonych ksiąg, a więc liczony od wartości faktycznego dochodu
  • na podstawie tzw. norm szacunkowych.

W tym drugim przypadku wartość uzyskiwanego dochodu jest szacowana. Prawodawca co rok wydaje rozporządzenie, w którym określa, ile taki szacowany dochód powinien wynosić. Podatnicy trudniący się działami specjalnymi produkcji rolnej muszą zawiadomić fiskusa o rozmiarze takiej produkcji oraz jej rodzajach.

Obowiązek taki wynika z art. 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego ust. 1 wskazuje, iż podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani składać w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu deklaracje według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym.
Ust. 2 przytoczonej regulacji wskazuje natomiast, że jeżeli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej jest ustalany na podstawie ksiąg, podatnicy składają ponadto urzędowi skarbowemu w terminie podanym wyżej deklarację o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym.
Obie grupy podatników zatem zostały zobowiązane do składania informacji o prowadzonych działach specjalnych produkcji rolnej. Stosowny formularz ma symbol PIT-6/6L.

Regulacje te zostaną jednakże z dniem 01 stycznia 2016 r. istotnie zmodyfikowane. I tak ust. 2 zostanie w całości uchylony (dzięki temu ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej wskazanego formularza w ogóle nie będą musieli składać), natomiast ust. 1 będzie mówił, iż podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych deklarację będą obowiązani składać do 20 stycznia danego roku podatkowego (a więc w trakcie roku, którego deklaracja ta dotyczy, a nie do 30 listopada roku poprzedniego). Termin na złożenie formularza zostanie zatem wydłużony.

Przydatne formularze:
Deklaracja PIT-6/6L

Nadto art. 6 ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 699) - wprowadzającej powyższą nowelizację - mówi, że podatnicy którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r. ustalają przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu, wskazaną deklarację na rok 2016 składają już w terminie do dnia 20 stycznia 2016 r.

fot. ewakubiak - Fotolia.com

Zmiany w działach specjalnych produkcji rolnej

PIT-6 w 2016 roku składać będą jedynie podatnicy liczący dochód wg norm szacunkowych działów specjalnych produkcji rolnej. Formularz będzie składany do 20 stycznia.


Problem jednak w tym, że ustawa nowelizacyjna jest aktem oczekującym, a nie obowiązującym. W życie wejdzie ona dopiero z dniem 01 stycznia 2016 r., a obecnie obowiązujące regulacje nakazują złożenie formularza PIT-6/6L do końca listopada. Rodzi się w związku z tym pytanie, który termin podatnicy powinni stosować?

Odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Finansów. W komunikacie umieszczonym na stronie internetowej resortu czytamy, że podatnicy, którzy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r. będą ustalać na podstawie norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, deklarację PIT-6 składają w terminie do dnia 20 stycznia 2016 r. (a więc zgodnie z nowymi regulacjami). Są to jednocześnie jedyni podatnicy obowiązani do złożenia tego formularza.

Natomiast podatnicy, którzy w 2016 r. będą ustalać dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych, będą wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od dochodu wynikającego z podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. Zaliczki te nie będą ustalane decyzją naczelnika urzędu skarbowego.

Resort pracuje także nad nowym wzorem formularza.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: