Obowiązek podatkowy w VAT i PIT przy sprzedaży towarów i usług
2015-11-07 08:31
Przeczytaj także: Umowa dzierżawy: otrzymanie zaliczki a obowiązek podatkowy w VAT
Przykład 1
Przedsiębiorca X jest właścicielem komisu samochodowego. W ramach działalności 29 maja 2014 roku dokonał sprzedaży samochodu przedsiębiorcy Z. Natomiast zapłatę za sprzedany samochód otrzymał dopiero 12 czerwca 2014 roku. W przytoczonej sytuacji obowiązek podatkowy w VAT u przedsiębiorcy X powstanie z dniem otrzymania płatności, czyli 12 czerwca.
Przykład 2
Przedsiębiorca Y w dniu 5 kwietnia 2014 roku otrzymał odszkodowanie za nieruchomość gruntową, na której prowadził działalność gospodarczą. Nieruchomość została przejęta przez Gminę M w związku z przeprowadzeniem inwestycji na cel publiczny. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstanie 5 kwietnia 2014 roku, czyli w momencie otrzymania odszkodowania na rachunek bankowy.
Druga grupa dotyczy czynności dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu do jej wystawienia. Jeżeli jednak przed dostawą towarów/wykonaniem usługi przedsiębiorca otrzymał całość (lub część) zapłaty, wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania tych środków. Dotyczy to sytuacji, gdy zapłata została otrzymana nie później niż z chwilą upływu terminu wystawienia faktury. Do takich czynności należą:
- świadczenie usług budowlanych lub budowlano-montażowych,
- dostawa książek drukowanych (wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych),
- czynności polegających na drukowaniu książek (z wyłączeniem map i ulotek oraz gazet, czasopism i magazynów, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług).
W odniesieniu do wymienionych czynności obowiązują różne terminy wystawiania faktur, które wynoszą:
- 30 dni od momenty wykonania usługi - w przypadku usług budowlanych i budowlano-montażowych,
- 60 dni od dnia wydania towaru - w przypadku dostawy książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów drukowanych, z wyłączeniem map i ulotek,
- 120 dni od pierwszego dnia wydania towarów - w przypadku dostaw drukowanych książek, gazet, czasopism i magazynów drukowanych, z wyłączeniem map i ulotek, jeżeli umowa pomiędzy kontrahentami będzie przewidywała rozliczenie zwrotów wydawnictw
- 90 dni od dnia wykonania czynności - w przypadku czynności polegających na drukowaniu książek, gazet, czasopism i magazynów drukowanych.
Trzecią grupę stanowią czynności dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z upływem terminu płatności. Dotyczy to:
- dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
-
świadczenie usług:
- telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
- wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy (dotyczy to m.in. usług związanych z dostarczaniem wody czy odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków),
- najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
- ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
- stałej obsługi prawnej i biurowej,
- dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
Wyjątek stanowią usługi, które w myśl art. 28b stanowią import usług.
Przykład 3
Przedsiębiorca K świadczy usługi najmu. Faktury wystawia ostatniego miesiąca poprzedzającego dany miesiąc z terminem płatności upływającym 10. dnia okresu rozliczeniowego. Fakturę za marzec 2015 roku przedsiębiorca wystawił zatem 28 lutego 2015 roku. Obowiązek podatkowy z tytułu usługi najmu powstanie już 28 lutego 2015 roku, czyli w momencie wystawienia faktury.
1 2
oprac. : Anna Hugiel-Lazarowicz / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)