eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaUlga na dzieci mieszkające z matką za granicą?

Ulga na dzieci mieszkające z matką za granicą?

2015-11-05 13:18

Ulga na dzieci mieszkające z matką za granicą?

Ulga na dzieci mieszkające z matką za granicą? © eelnosiva - Fotolia.com

Faktyczne zamieszkiwanie dzieci z matką poza granicami Polski nie jest przeszkodą w skorzystaniu przez ojca, mieszkającego w Polsce, z ulgi prorodzinnej. Jeżeli tylko wykonuje on władzę rodzicielską nad dziećmi, zachowuje prawo do odliczenia - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 18.08.2015 r. nr IBPB-2-1/4511-203/15/AD.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?



W 2004 r. został orzeczony rozwód małżonków, niemniej wnioskodawca nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi. Sąd go wręcz zobowiązał do podejmowania decyzji w zakresie egzystencji i dalszego życia dzieci.

Była żona mieszka z dziećmi od 2004 r. poza granicami Polski - w Anglii. Niemniej wnioskodawca nadal regularnie i bez zwłoki ponosi opłaty alimentacyjne. Nadto utrzymuje kontakt z dziećmi poprzez chociażby organizowanie im pobytów w Polsce, które w całości finansuje (łącznie z przelotami i dojazdem). Stara się on także wspierać rozwój dzieci. Przejawia się to poprzez współfinansowanie wyjazdów zagranicznych w ramach kontaktów między szkołami, urodziny, święta, dzień dziecka, itd.

Dzieci wnioskodawcy nadal są małoletnie, ciąży na nich obowiązek szkolny oraz nie uzyskują własnych dochodów. Zadał pytanie, czy w takim przypadku jest on uprawniony do skorzystania z ulgi prorodzinnej w latach 2009-2014? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm. – w brzmieniu obowiązującym w 2009 r.; Dz.U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307, ze zm. – w brzmieniu obowiązującym w latach 2010 – 2011; Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm. – w brzmieniu obowiązującym w 2012 r.), od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:
1. wykonywał władzę rodzicielską;
2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

fot. eelnosiva - Fotolia.com

Ulga na dzieci mieszkające z matką za granicą?

Faktyczne zamieszkiwanie dzieci z matką poza granicami Polski nie jest przeszkodą w skorzystaniu przez ojca, mieszkającego w Polsce, z ulgi prorodzinnej. Jeżeli tylko wykonuje on władzę rodzicielską nad dziećmi, zachowuje prawo do odliczenia.


Na podstawie art. 27f ust. 2 ww. ustawy, odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1. Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
1. na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych;
2. wstąpiło w związek małżeński.

W myśl art. 27f ust. 3 cyt. ustawy, w przypadku, gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja albo sprawowana opieka, o których mowa w ust. 1, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z ust. 2 za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.

Art. 27f ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

Na podstawie art. 27f ust. 5 ww. ustawy odliczenia dokonuje się w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, podając liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:
1. odpis aktu urodzenia dziecka;
2. zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka;
3. odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą;
4. zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: