Sprzedaż firmowego mieszkania bez podatku dochodowego?
2015-10-20 13:32
![Sprzedaż firmowego mieszkania bez podatku dochodowego? [© thongsee - Fotolia.com] Sprzedaż firmowego mieszkania bez podatku dochodowego?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sprzedaz-nieruchomosci/Sprzedaz-firmowego-mieszkania-bez-podatku-dochodowego-164952-200x133crop.jpg)
Sprzedaż firmowego mieszkania bez podatku dochodowego? © thongsee - Fotolia.com
Przeczytaj także: Handel mieszkaniami rozliczasz w ramach prowadzonej firmy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
W lipcu 2007 r. wnioskodawca nabył od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej działkę o powierzchni 721 m2 zabudową pięciokondygnacyjnym budynkiem kamienicy obejmującej 17 mieszkań i dwa lokale użytkowe. W sumie powierzchnia użytkowa lokali wynosi 752,05 m2. Na działce znajdują się także budynki gospodarcze - komórki.
Nieruchomość ta została nabyta w celu jej wykorzystywania w prowadzonej od 1 sierpnia 2007 r. działalności gospodarczej polegającej na wynajmie mieszkań. W związku z tym po zakupie została ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych firmy wnioskodawcy (jako budynek mieszkalny) i wynajęta. Wg PKOB budynek kamienicy sklasyfikowany jest pod symbolem 1122 - budynki o trzech i więcej mieszkaniach. Na przestrzeni lat 2007-2015 wszystkie mieszkania były wynajmowane, w tym niektóre, z powodu zmiany lokatorów, przez niedługi okres czasu (2-6 miesięcy) stały puste. Wnioskodawca nie wyodrębniał przy tym prawnie lokali w kamienicy. Następnie 13 maja 2015 r. wnioskodawca całą tą nieruchomość sprzedał.
Zadał pytanie, czy sprzedaż ta wygeneruje przychód z prowadzonej działalności gospodarczej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(...) Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), odrębnym źródłem przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:
- pozarolnicza działalność gospodarcza,
- odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
fot. thongsee - Fotolia.com
Sprzedaż firmowego mieszkania bez podatku dochodowego?
Sprzedaż nieruchomości mieszkalnej, stanowiącej środek trwały prowadzonej firmy, nie generuje przychodu z działalności gospodarczej, a ewentualnie przychód z odpłatnego zbycie nieruchomości i praw majątkowych.
Przydatne narzędzia:
Kalkulator podatku od sprzedaży nieruchomości
Kalkulator zaliczki na podatek - skala podatkowa
Kalkulator zaliczki na podatek liniowy
1. odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
2. zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Jednakże przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 10 ust. 3 ww. ustawy).
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
![Zakup na firmę, wynajem i sprzedaż mieszkania w podatku dochodowym [© Sondem - Fotolia.com] Zakup na firmę, wynajem i sprzedaż mieszkania w podatku dochodowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sprzedaz-nieruchomosci/Zakup-na-firme-wynajem-i-sprzedaz-mieszkania-w-podatku-dochodowym-228559-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)