Instalacja gazowa w samochodzie osobowym rozliczanym kilometrówką
2015-10-15 13:32
Instalacja gazowa © Voyagerix - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak ujmować wydatki przy ewidencji przebiegu samochodu osobowego?
Koszt zakupu i montażu takiej instalacji z reguły wynosi kilka tysięcy złotych. Jeżeli samochód jest firmowy, wydatek taki trafi do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej w dwojaki sposób: jednorazowo w dacie jego poniesienia, gdy nie przekracza 3,5 tys. zł (po odliczeniu VATu) bądź poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej samochodu, gdy instalacja gazowa będzie droższa. Wtedy bowiem wydatek na nią zwiększy tę wartość początkową.Jak widać, sytuacja jest prosta, gdy samochód stanowi majątek firmy. Nie zawsze musi tak jednak być. Instalację taką można bowiem zainstalować także w cudzym samochodzie (używanym np. na podstawie umowy najmu czy użyczenia) bądź własnym, ale prywatnym a nie firmowym, niemniej wykorzystywanym w działalności gospodarczej.
Takie wykorzystywanie samochodu wiąże się z zaprowadzeniem dla niego ewidencji przebiegu pojazdu, w celu zaliczania wydatków z nim związanych do kosztów uzyskania przychodu, które są następnie rozliczane na zasadzie kilometrówki. Czy i jak ująć tutaj w kosztach wydatki na zamontowanie instalacji gazowej?
Przydatne narzędzia:
Kalkulator kilometrówki
Ewidencja przebiegu pojazdu
Sytuacja wydaje się być zróżnicowana w zależności od tego, czy pojazd stanowi majątek prywatny podatnika, czy też nie należy do jego majątku, zaś jest używany w firmie na podstawie umowy najmu bądź użyczenia.
fot. Voyagerix - Fotolia.com
Instalacja gazowa
Problemem rozliczenia w kosztach firmy zakupu i montażu instalacji gazowej w samochodzie osobowym należącym do majątku prywatnego a nie firmowego przedsiębiorcy zajmował się m.in. Urząd Skarbowy w Katowicach w interpretacji z 26 kwietnia 2006 (PDFD/415-21/06)
Organ uznał, że „(...) w przypadku samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, co ma miejsce w rozpatrywanej sprawie, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko wydatki związane z " używaniem" samochodu na potrzeby działalności, do wysokości określonego limitu. Pod pojęciem "używanie" mieszczą się wydatki związane z bieżącą eksploatacją samochodu, których poniesienie jest niezbędne, aby samochód mógł funkcjonować. Do wydatków tych można zaliczyć wydatki na bieżącą eksploatację np. paliwo, oleje, części zamienne, koszty konserwacji i inne drobne naprawy. Zamontowanie zaś instalacji gazowej w prywatnym samochodzie nie mieści się w pojęciu "używanie", którym posłużył się ustawodawca w/w przywołanym przepisie.
W ocenie tut. organu montaż instalacji gazowej nie jest ani drobną naprawą ani też bieżącym remontem. Jest modernizacja układu zasilania silnika prywatnego samochodu, do przeprowadzenia której nie był Pan zobowiązany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż samochód bez konieczności dokonywania w nim zmian spełniał swoją funkcję.
Reasumując, w świetle powyższych uregulowań oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku - wydatek na montaż instalacji gazowej w prywatnym samochodzie osobowym używanym dla celów prowadzonej działalności - nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.
W podobnym tonie wypowiedział się Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce 1 września 2005 (SD/415-47/05):
„(...) Pod pojęciem "używanie" mieszczą się wydatki związane z bieżącą eksploatacją (paliwo w tym również gaz, oleje, części zamienne, konserwacje i drobne naprawy), opłaty za korzystanie z parkingu, itp. Zamontowanie instalacji gazowej w prywatnym samochodzie nie mieści się ww. pojęciach. Nie jest to ani drobna naprawa, ani też remont. Jest to modernizacja układu zasilania silnika samochodu. Tak więc brak jest podstaw do zaliczenia wydatku na montaż instalacji gazowej w samochodzie osobowym do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie stanowi on wydatku związanego z bieżącym używaniem samochodu.(...)”
Organy podatkowe zdają się zatem twierdzić, że założenie takiej instalacji w prywatnym samochodzie przedsiębiorcy, rozliczanego w firmie na zasadach kilometrówki, do kosztów uzyskania przychodu nie może być zaliczone.
Zupełnie inaczej zdaje się być w przypadku cudzych samochodów wykorzystywanych w firmie. W takim bowiem przypadku, opierając się na wyżej przytoczonych wyjaśnieniach fiskusa, nakłady w postaci instalacji gazowej na obcy samochód należy potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym, która co do zasady podlega amortyzacji.
Jeżeli jednak taka inwestycja okaże się niskocenna, czyli jej wartość (po odliczeniu VAT-u) będzie poniżej 3,5 tys. zł to wydatki poniesione na montaż instalacji mogą od razu zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)