Kurs prawa jazdy dla pracownika w rozliczeniu podatkowym
2015-10-09 13:33
![Kurs prawa jazdy dla pracownika w rozliczeniu podatkowym [© Ljupco Smokovski - Fotolia.com] Kurs prawa jazdy dla pracownika w rozliczeniu podatkowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prawo-jazdy/Kurs-prawa-jazdy-dla-pracownika-w-rozliczeniu-podatkowym-164420-200x133crop.jpg)
Kurs prawa jazdy © Ljupco Smokovski - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kurs prawa jazdy pracownika w koszty podatkowe firmy?
Jeśli przedsiębiorca ponosi jakieś wydatki na rzecz swoich pracowników, będzie je mógł rozliczyć w kosztach firmy, o ile są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli, o ile służą uzyskaniu przychodów lub zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. W przypadku finansowania pracownikowi kursu prawa jazdy, cena takiego kursu będzie mogła być uznana za koszt firmowy, pod warunkiem, że zdobyte na kursie umiejętności będą pracownikowi niezbędne w wykonywaniu obowiązków, jakie powierzył mu pracodawca.Załóżmy, że przedsiębiorca powiększa swoją firmę i będzie potrzebował, aby jego kierowcy przesiedli się z osobówek na samochody ciężarowe, ponieważ będą musieli rozwozić większą ilość towaru na raz. Koszt sfinansowania im kursu prawa jazdy na kat. C może on bez przeszkód „wrzucić” w koszty firmowe.
Wątpliwe natomiast może okazać się rozliczenie w kosztach kursu kat. B sekretarki czy pracownika call-center, którzy z umiejętności kierowania zwykłym autem będą z pewnością korzystali i po godzinach pracy.
Konsekwencje u kursanta
Z punktu widzenia pracownika wartość ufundowanego mu przez szefa kursu prawa jazdy stanowi jego przychód pracowniczy. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT każde świadczenie otrzymane od pracodawcy jest naszym przychodem ze stosunku pracy. Natomiast już nie każde takie świadczenie będzie przychodem opodatkowanym i tak będzie z wartością świadczenia, które podnosi kwalifikacje zawodowe pracownika (art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy), czyli jest ściśle związane z obowiązkami pracowniczymi i niezbędne w wykonywaniu ich. Znaczenie podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest kluczowe zarówno przy rozliczeniu przychodu pracownika, jak i kosztu pracodawcy.
fot. Ljupco Smokovski - Fotolia.com
Kurs prawa jazdy
Sfinansowanie naszemu pracownikowi kursu prawa jazdy może obniżyć należny fiskusowi PIT, ale tylko wtedy, kiedy odbycie takiego kursu jest niezbędne, aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki.
Dlatego też fiskus w wielu interpretacjach podatkowych w zależności od okoliczności wypowiadał się różnie. W jednej z interpretacji indywidualnych urząd skarbowy odmówił rozliczenia w kosztach wydatku na kurs prawa jazdy kat. B asystentki biura, stwierdzając, że w ramach takiego stanowiska nie wykonuje się obowiązków zarezerwowanych dla stanowiska kierowcy.
W razie wątpliwości warto wystąpić do fiskusa o pomoc w poprawnym podatkowym rozliczeniu wydatku na kurs prawa jazdy pracownika.
Kurs podnoszący kwalifikacje bez składek
W całości opłacony przez szefa kurs prawa jazdy, na który szef wysyła pracownika i który pozwoli pracownikowi wykonywać jego pracę, będzie też korzystał ze zwolnienia od oskładkowania. Wartości świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika przepisy składkowe nie uznają za podstawę wymiaru składek ZUS-owskich (§ 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Katarzyna Miazek,
![Sfinansowanie kursu prawa jazdy a podatek [© anna - Fotolia.com] Sfinansowanie kursu prawa jazdy a podatek](https://s3.egospodarka.pl/grafika/prawo-jazdy/Sfinansowanie-kursu-prawa-jazdy-a-podatek-skVsXY.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)