Sprzedaż prądu: ustawa o VAT nie wymaga zawsze faktury
2015-10-13 13:00
Energia © kange_one - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie VAT gdy na fakturze odwrotne obciążenie i inne zakupy
Zgodnie z art. 106b ust. 1 Ustawy VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż dokonywaną przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.Zgodnie z art. 106b ust. 3 Ustawy VAT podatnik jest zobowiązany do udokumentowania fakturą VAT czynności opodatkowanych dokonanych na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami na ich żądanie, ale z wyłączeniem m.in. dostawy energii elektrycznej.
Moment powstania obowiązku podatkowego
Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 5 pkt 4 Ustawy VAT obowiązek podatkowy z tytułu dostawy energii elektrycznej powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Zgodnie jednak z art. 19a ust. 7 w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 4 ww. Ustawy – jeśli podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z upływem terminu płatności.
fot. kange_one - Fotolia.com
Energia
Podsumowanie
Podsumowując powyższe, gdy dostawca energii elektrycznej nie będzie dokumentował sprzedaży energii na rzecz osób fizycznych nie prowadzających działalności gospodarczej fakturami – obowiązek podatkowy każdorazowo powstawał będzie z upływem terminu płatności wskazanego na harmonogramie płatności wystawionym przez dostawcę.
Stanowisko powyższe potwierdzają również organy podatkowe, m.in.: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lipca 2014 r. (sygn. IPPP1/443-647/14-2/EK):
„Natomiast w sytuacji, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje nie późnej jednak niż z chwilą upływu terminu płatności. Innymi słowy, o tym kiedy ma być rozliczony podatek należny z tytułu dostaw dokonywanych przez Wnioskodawcę decyduje moment wystawienia faktury, jednak nieprzekraczalnym momentem jest termin płatności ustalony pomiędzy stronami. Ustawodawca w omawianym przypadku nie wymaga udokumentowania fakturą wpłat należności (np. zaliczki, przedpłaty) lub dokonania dostawy.
Z powyższych regulacji wynika, że w przypadku dostaw energii elektrycznej na rzecz innego podatnika podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, jednakże faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności. W sytuacji, gdy podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawianie tj. z chwilą upływu terminu płatności.
Z kolei, gdy podatnik dokonuje sprzedaży energii elektrycznej na rzecz pozostałych podmiotów niebędących podatnikami podatku VAT, obowiązek podatkowy będzie powstawał na takich samych zasadach jak powyżej, z tą różnicą, że taki podatnik nie jest zobowiązany przepisami prawa do wystawienia na rzecz wspomnianych podmiotów faktur, nawet gdyby ci wystąpili z takim żądaniem. Niemniej jednak, regulacje ustawy o VAT w opisywanej sytuacji nie zabraniają dokonującemu dostaw energii elektrycznej wystawienia faktur, taka decyzja pozostaje w gestii podatnika”.
oprac. : Magdalena Goławska / Axon Tax
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)