Podwyższenie kapitału zakładowego spółki nie zawsze z podatkiem PCC?
2015-10-20 13:34
Podwyższenie kapitału zakładowego a obowiązek podatkowy © tankist276 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dopłaty do kapitału spółki z o.o. w podatku PCC
Powstaje jednak pytanie, czy obowiązek podatkowy powstaje również wówczas, gdy dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego bez jednoczesnej zmiany spółki. Mówimy w tym przypadku o tzw. podwyższeniu kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki, która przewiduje maksymalną wysokość kapitału zakładowego oraz termin, przy zachowaniu którego podwyższenie kapitału nie wymaga podjęcia uchwały w przedmiocie zmiany umowy spółki.Jednakże w art. 1 ust. 3 pkt 2 wspomnianej ustawy ustawodawca przewidział, że pod pojęciem zmiany umowy spółki kapitałowej rozumie się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki. Analiza wspomnianego przepisu prowadzi do wniosku, że również podwyższenie kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki implikuje powstanie obowiązku w zakresie zapłaty podatku PCC (o ile podwyższenie następuje z wkładów lub ze środków spółki).
W kontekście omawianych zagadnień warto również zwrócić uwagę na specyficzny rodzaj podwyższenia kapitału zakładowego, jakim jest tzw. konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy. Dochodzi do niej wówczas, gdy udziałowiec spółki kapitałowej posiada w stosunku do niej określoną wierzytelność (np. z tytułu pożyczki). Na skutek podwyższenia kapitału zakładowego spółka uzyskuje w stosunku do udziałowca wierzytelność na jego pokrycie. Następnie w drodze umowy obie wierzytelności podlegają umorzeniu.
fot. tankist276 - Fotolia.com
Podwyższenie kapitału zakładowego a obowiązek podatkowy
Czy tego rodzaju konwersja podlega opodatkowaniu podatkiem PCC? Wydaje się, że nie, albowiem udziałowiec nie wnosi w tym przypadku wkładów na pokrycie kapitału, a jak wspomniano powyżej podwyższenie kapitału następuje na skutek umownego potrącenia wzajemnych wierzytelności.
Natomiast w zależności od sposobu podwyższenia kapitału, podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów lub kwota, o którą kapitał został podwyższony.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)