Remont/adaptacjamieszkania spółdzielni w podatku dochodowym
2015-10-14 13:30
![Remont/adaptacjamieszkania spółdzielni w podatku dochodowym [© Robert Kneschke - Fotolia.com] Remont/adaptacjamieszkania spółdzielni w podatku dochodowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Amortyzacja/Remont-adaptacjamieszkania-spoldzielni-w-podatku-dochodowym-164628-200x133crop.jpg)
Remont © Robert Kneschke - Fotolia.com
Przeczytaj także: Fiskus daje ulgi podatkowe i pozbawia do nich prawa
Zgodnie z art. 15 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W związku z tym wszystkie poniesione wydatki (po wyłączeniu w przywołanym art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p) mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które powiększają wartość środków trwałych stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c u.p.d.o.p).Zatem zgodnie z art. 16g ust. 13 u.p.d.o.p., że jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Z uwagi na to, że u.p.d.o.p nie precyzuje pojęć: "przebudowa", "rozbudowa", "rekonstrukcja", "adaptacja", "modernizacja", "remont", należy odwołać się do definicji zawartej w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane oraz do piśmiennictwa i orzecznictwa sądów administracyjnych.
fot. Robert Kneschke - Fotolia.com
Remont
Lokale użytkowe nie stanowią zasobów mieszkaniowych, a odpis na fundusz remontowy od spółdzielczych lokali o statusie własnościowego prawa do lokalu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.
Na podstawie art. 3 pkt 8 prawo budowlane remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Istotą remontu są więc wszelkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, następujące w toku eksploatacji środka i będące wynikiem tej eksploatacji (zużycia) nie zwiększające jego wartości początkowej. W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że ulepszenie (zwiększające wartość środków trwałych) to:
- przebudowa polegająca na zmianie (poprawieniu) struktury wewnętrznej istniejącego stanu środka trwałego,
- rozbudowa, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności budynków i budowli, linii technologicznych itp.,
- rekonstrukcja będąca odtworzeniem (odbudowaniem) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,
- adaptacja, tj. przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż ten, do którego był pierwotnie przeznaczony, albo nadanie mu nowych cech użytkowych,
- modernizacja, tj. unowocześnienie środka trwałego w takie urządzenia lub cechy, których wcześniej nie miał, a które są wytworem nowszej myśli technicznej.
Przydatne narzędzia:
Kalkulator amortyzacji środków trwałych
![Opłata przyłączeniowa a wartość początkowa budynku [© pixabay.com] Opłata przyłączeniowa a wartość początkowa budynku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Amortyzacja/Oplata-przylaczeniowa-a-wartosc-poczatkowa-budynku-243720-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)