Ceny transferowe: nowa dokumentacja podatkowa coraz bliżej
2015-10-05 13:34
Nowa dokumentacja podatkowa coraz bliżej © Gina Sanders - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podmioty powiązane - szczegółowa dokumentacja podatkowa
Celem zmiany przepisów jest uszczelnienie sytemu podatkowego i przeciwdziałanie transferowi zysków przed opodatkowaniem do innych jurysdykcji. Jednocześnie, zmiany te stanowią dostosowanie polskich regulacji do dyrektyw unijnych i globalnych trendów związanych m.in. z prowadzonym przez OECD projektem zmierzającym do ograniczenia erozji podstawy opodatkowania i transferu zysków (tzw. projekt BEPS).„Znowelizowana ustawa będzie dotyczyła ogromnej grupy podatników CIT – z jednej strony ograniczy obowiązki nakładane na najmniejsze podmioty o przychodach do 2 mln EUR, z drugiej jednak znacząco zwiększy te obowiązki dla większych podatników” – podkreśla Piotr Wiewiórka, partner w dziale prawno-podatkowym PwC.
Według eksperta PwC nowelizacja ustawy wpłynie przede wszystkim na:
- wzrost wymogów w zakresie raportowania – najwięksi podatnicy będą musieli przygotowywać znacznie bardziej szczegółową dokumentację.
- większą transparentność – podatnicy będą zobowiązani ujawniać dodatkowe informacje na temat podmiotów w różnych krajach, a organy podatkowe zapewnią ich wymianę pomiędzy jurysdykcjami.
- osobistą odpowiedzialność – fakt przygotowania i kompletność dokumentacji na moment składania zeznania będzie pisemnie potwierdzał np. pełnomocnik spółki, co oznacza jego osobistą odpowiedzialność w przypadku braku takich dokumentów na potrzeby kontroli.
„Nowelizacja wprowadza wiele istotnych zmian dla podatników, co potwierdza, że obszar cen transferowych będzie wymagał jeszcze większej uwagi osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe i finanse przedsiębiorstw. Czasu na przygotowanie się do zmian jest tylko pozornie dużo, warto zacząć już teraz analizować swoją sytuację” – dodaje Piotr Wiewiórka.
fot. Gina Sanders - Fotolia.com
Nowa dokumentacja podatkowa coraz bliżej
Nowy kształt dokumentacji podatkowej
Zgodnie z nowymi przepisami zakres obowiązków dokumentacyjnych zostanie zmieniony i będzie zależny od wysokości przychodów podatnika. Dla największych podmiotów dokumentacja cen transferowych obejmie następujące elementy:
- Sprawozdanie o wysokości dochodów i zapłaconego podatku oraz miejscach prowadzenia działalności gospodarczej (CbCR) – sprawozdanie to pozwoli porównać w ramach grupy kapitałowej wielkość działalności w poszczególnych krajach, wykazywany tam zysk i zapłacony podatek. Będzie to proste narzędzie do identyfikacji potencjalnie wątpliwych struktur, nakierowanych na unikanie opodatkowania. Wprowadzenie praktycznie jednolitych wymogów w ramach Unii Europejskiej i krajów OECD, ma zapewnić efektywną wymianę informacji pomiędzy organami podatkowymi.
- Dokumentacja grupowa – to dodatkowy dokument w stosunku do obecnych wymogów. Powinien być przygotowywany z perspektywy grupy, a także zawierać ogólne informacje o jej charakterystyce i prowadzonej działalności (m.in. opis działalności, informację o wynikach finansowych, otoczeniu gospodarczym, najważniejsze wartości niematerialne i prawne oraz opis najważniejszych transakcji i zasad wyznaczania cen transferowych).
- Dokumentacja lokalna – zakres informacji w tym elemencie dokumentacji jest zbliżony do dotychczasowych wymogów. Nowością jest dodatkowy obowiązek tworzenia studiów porównawczych oraz przedstawienia informacji o procesach restrukturyzacji w grupie i innych zdarzeniach gospodarczych. Z drugiej strony podwyższone zostają progi wartościowe, dzięki czemu transakcje o niematerialnej wartości nie będą wymagały dokumentowania.
- Formularz CIT-TP – jest nowym elementem, który zastąpi formularz Ord-u i będzie składany razem z zeznaniem podatkowym. Wypełniając go podatnik będzie musiał wskazać transakcje z podmiotami powiązanymi zawarte w danym roku oraz np. przeprowadzone procesy restrukturyzacyjne. Dzięki temu organy podatkowe uzyskają podstawowe informacje umożliwiające wstępne typowanie podmiotów do kontroli.
Projekty przepisów trafią teraz ponownie do Sejmu, jednakże biorąc pod uwagę charakter zmian wprowadzonych przez Senat, należy spodziewać się ich przyjęcia. Po podpisaniu nowych ustaw przez Prezydenta, przepisy dotyczące dokumentacji cen transferowych wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r. i będą dotyczyły transakcji oraz zdarzeń występujących po tym terminie. Wyjątkiem są obowiązki dotyczące raportowania według krajów, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., a więc pierwsze sprawozdania należałoby złożyć już za rok 2016.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)