Student zapłaci podatek od nagrody z ministerstwa?
2015-10-05 13:33
Student zapłaci podatek od nagrody z ministerstwa? © julenochek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kiedy stypendium ze szkoły w rozliczeniu podatkowym
Nagroda nagrodzie nierówna. Niektórzy studenci, otrzymujący nagrody za dobre wyniki w nauce lub znaczące osiągnięcia, nie zapłacą od tych środków podatku dochodowego. A inni – na przykład studenci szkół artystycznych – podatek zapłacą. Bo jak wynika z interpretacji podatkowych – nagrody są przyznawane na podstawie innych przepisów niż wskazane w ustawie.Wyśrubowana średnia i konkursy
Swoje nagrody przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mogą na nie liczyć studenci szkół artystycznych, którzy nie tylko dobrze sobie radzą z nauką, ale też mogą się pochwalić osiągnięciami w sztuce. A więc tacy, którzy zaliczyli kolejny rok, wcześniej żadnego roku nie powtarzali, osiągnęli średnią ocen od 4,5 do 5 i to w całym zaliczonym już okresie studiów, a na dodatek zostali w czasie studiów laureatami konkursu ogólnopolskiego lub międzynarodowego lub mają inne, znaczące osiągnięcia.
Jak widać, warunki są mocno wyśrubowane, a poza tym na zdobyciu nagrody perypetie z nią związane się nie kończą. Zostaje jeszcze fiskus.
fot. julenochek - Fotolia.com
Student zapłaci podatek od nagrody z ministerstwa?
Wnioski o interpretacje są dość podobne – wnioskujący zwracają uwagę, że według art. 21 ust. 1 pkt 40, wole od podatku dochodowego są „świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz Prawo o szkolnictwie wyższym”. A że – zdaniem wnioskujących – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego spełnia kryteria wspomnianej wyżej pomocy, powinna być z podatku dochodowego zwolniona.
Bo ustawa jest niewłaściwa
Odpowiedzi izb skarbowych na wnioski są także do siebie zbliżone. Zarówno Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 22 lipca tego roku (sygnatura IPTPB2/4511-298/15-2/AU), jak izba katowicka w wykładni z 8 lipca 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-25/15/ASz) oraz Minister Finansów w interpretacji zmieniającej z 14 września (DD3.8222.2.374.2015.KDJ) mówią jednym głosem – nagroda jest opodatkowana.
Powód jest dość prosty – wspomniane w ustawie przepisy. W interpretacji zmieniającej resort finansów wyliczył, że zgodnie z prawem, zwolnienie świadczenia dla studentów z podatku jest możliwe wtedy, gdy spełnia ono następujące warunki:
- otrzymane świadczenie musi być pomocą materialną,
- pomoc materialna musi być przyznana na podstawie przepisów o systemie oświaty lub Prawa o szkolnictwie wyższym,
- źródłem finasowania pomocy materialnej musi być budżet państwa, budżet jednostek samorządu terytorialnego lub środki własne szkół i uczelni,
- beneficjentem pomocy materialnej musi być uczeń, student, uczestnik studiów doktoranckich lub osoba uczestnicząca w innych formach kształcenia
Tymczasem nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest na podstawie art. 7a ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a tym samym nie spełnia jednego z warunków wskazanych przez przepisy. I dlatego laureaci powinni od niej zapłacić podatek.
Zwolnienie byłoby lepsze
Trudno nie uznać racji resortu finansów i izb skarbowych, bo rzeczywiście o tej ustawie przepisy podatkowe nie wspominają. Trudno jednak także nie zauważyć, że nagroda ministra kultury rzeczywiście – co do sedna – stanowi wsparcie materialne dla wybijających się studentów. Szkoda więc, że zamiast przygotować projekt rozporządzenia, zwalniającego tę nagrodę z podatku dochodowego, resort finansów zajął się opracowaniem interpretacji zmieniającej.
Marek Siudaj,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)