eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż środka trwałego bez podatku dochodowego?

Sprzedaż środka trwałego bez podatku dochodowego?

2015-10-05 13:35

Sprzedaż środka trwałego bez podatku dochodowego?

Sprzedaż środka trwałego bez podatku dochodowego? © Kurhan - Fotolia.com

Generalnie sprzedaż środków trwałych należących do majątku przedsiębiorstwa stanowi przychód takiego przedsiębiorstwa, a więc przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Mówi o tym wprost ustawa podatkowa. Dany składnik majątku musi jednak spełniać ustawową definicję środka trwałego, co nie zawsze zdaje się być oczywiste.

Przeczytaj także: Środek trwały z dotacji: sprzedaż a koszty uzyskania przychodu

Właśnie taką sprawę z fiskusem wygrał jeden z przedsiębiorców (wyrok NSA z 07.07.2015 r. sygn. akt II FSK 1365/13). Mianowicie był on właścicielem działek gruntu od 1997 r., które w maju 2002 r. wprowadził do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik we wniosku o wydanie interpretacji wskazał, że grunty te nigdy nie zostały zabudowane ani też oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy leasignu. Nigdy nie były zatem wykorzystywane w prowadzonej firmie.

Wnioskodawca przedmiotowe grunty sprzedał w sierpniu 2007 r. Zadał fiskusowi pytanie, czy czynność ta wygeneruje u niego przychód z firmy podlegający opodatkowaniu?
Sam uznał, że grunty te wprawdzie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, niemniej nie stanowią środka trwałego w myśl przepisów podatkowych. Skoro bowiem nie były one wykorzystywane na potrzeby prowadzonej firmy ani też oddane w najem, dzierżawę czy leasing, to słusznym wydaje się być pogląd, że ich sprzedaż nie wygeneruje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Organ wydający interpretację uznał zgoła co innego. Zakupiony przez wnioskodawcę grunt był związany z prowadzoną przez niego działalnością ponieważ był w jego posiadaniu w latach 1997-2007 i został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Dlatego też jego sprzedaż wygeneruje przychód z firmy, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Organ podatkowy zdaje się tutaj jednak zapomniał o ustawowej definicji środka trwałego. Jeden z warunków tej definicji mówi bowiem, że aby dane składniki były uznane za środki trwałe, muszą być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Sprzedaż środka trwałego bez podatku dochodowego?

Generalnie sprzedaż środków trwałych należących do majątku przedsiębiorstwa stanowi przychód takiego przedsiębiorstwa. Dany składnik majątku musi jednak spełniać ustawową definicję środka trwałego, co nie zawsze zdaje się być oczywiste.


Sprawa trafiła do sądu. Ten w obu instancjach rację przyznał podatnikowi. Składy orzekające wytknęły fiskusowi powyższe „niedopatrzenie”.

Sama własność przedsiębiorcy oraz ujęcie w ewidencji środków trwałych to za mało


NSA podkreślił, że w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) przytoczonej wyże ustawy (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2015 r.), do uznania przychodu ze sprzedaży za przychód z działalności gospodarczej niezbędne było spełnienie łącznie aż trzech przesłanek, tj:
  1. sprzedaż musiała dotyczyć środka trwałego,
  2. sam środek trwały musiał być ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  3. środek trwały musiał być wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W rozpatrywanej sprawie dwa pierwsze warunki zostały spełnione, niemniej trzeci już nie. Wnioskodawca bowiem wyraźnie wskazał, że mimo wprowadzenia działek gruntu do ewidencji działalności gospodarczej, nie były one wykorzystywane na jej potrzeby, nie zostały zabudowane, ani też nie zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Wpis do ewidencji środków trwałych nie ma natomiast charakteru konstytutywnego i sam w sobie nie przesądza o tym, że dany grunt stanowi środek trwały, skoro jednym z warunków uznania danej nieruchomości za środek trwały jest jej wykorzystywanie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, bądź oddanie do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, co w rozpatrywanej sprawie nie miało miejsca.

Wyrok zapadł wprawdzie w oparciu o przepisy z 2007 r., czyli starym stanie prawny,, niemniej tezy z niego płynące zachowują swoją aktualność również w roku 2015, kiedy to ustawodawca dokonał nowelizacji regulacji prawnych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: