eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKorekta w VAT transakcji wewnątrzwspólnotowych

Korekta w VAT transakcji wewnątrzwspólnotowych

2015-09-23 12:50

Korekta w VAT transakcji wewnątrzwspólnotowych

Korekta w VAT transakcji wewnątrzwspólnotowych © zsirosistvan - Fotolia.com

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jedynie częściowo wskazują, jak korygować rozliczenia tego podatku, w tym także w tyczące się transakcji wewnątrzwspólnotowych. W zakresie nieuregulowanym przepisami wypracowała się dosyć logiczna praktyka co do prawidłowości postępowania. W uproszczeniu można powiedzieć, że wszystko zależy od tego, czy korekta wynika z błędu.

Przeczytaj także: WNT towaru: zbiorcza faktura korygująca w podatku VAT

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Częściowych regulacji w przypadku rozliczenia korekt dla WDT można doszukać się w ustawie o VAT. WDT jest dostawa/sprzedażą towarów dla kontrahentów unijnych, w związku z czym odpowiednich korekt należy dokonać po stronie sprzedaży i podatku należnego (który jednak przy tego typu transakcjach z reguły nie występuje z uwagi na preferencyjną stawkę podatku w wysokości 0%).

Przede wszystkim należy pamiętać, że w przypadku korekty WDT podatnik nie musi czekać na potwierdzenie odbioru faktury korygującej od zagranicznego kontrahenta (inaczej, aniżeli w przypadku transakcji krajowych, gdzie korekta powoduje zmniejszenie podatku należnego). Jak to jednak zostało wskazane już wcześniej, istotne są także okoliczności, które spowodowały wystawienie korekty.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.01.2015 r. nr ILPP4/443-528/14-2/BA wskazał, że tzw. korekty niezawinione rozliczane są na bieżąco, zaś prostujące popełnione błędy - wstecznie, tj. w okresie, w którym miała miejsce dana transakcja. W interpretacji tej czytamy:

„(...) gdy obniżenie wartości wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia pierwotnej faktury sprzedaży, obowiązek rozpoznania korekty z tytułu obniżenia ceny w sytuacji 1A i 1B powstaje/powstanie w rozliczeniu za okres, w którym powstała/powstanie przyczyna korekty.(...)

gdy faktura korygująca obniżająca podstawę opodatkowania w stosunku do faktury pierwotnej jest wystawiona w celu naprawienia błędu, który spowodował zmniejszenia wartości wykazanych w pierwotnej fakturze w wyniku zmiany np.: ceny towaru w wyniku błędu, ilości towaru spowodowanej pomyłką, ceny towaru spowodowanej pomyłką w kursie waluty obcej, Spółka poprawiając swój błąd poprzez wystawienie faktury korygującej, powinna rozliczyć tą fakturę korygującą w terminie rozliczenia faktury pierwotnej.(...)

gdy podwyższenie wartości wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia pierwotnej faktury sprzedaży, obowiązek rozpoznania korekty z tytułu podwyższenia ceny w sytuacji 1A i 1B powstał/powstanie w rozliczeniu za okres, w którym powstała/powstanie przyczyna korekty.(...)”

fot. zsirosistvan - Fotolia.com

Korekta w VAT transakcji wewnątrzwspólnotowych

Zarówno w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jak i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, moment rozliczenia korekty zależy od jej przyczyn.


Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru


Przepisy ustawy o VAT milczą o tym, jak rozliczać dokumenty korygujące wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, czyli ich zakup z innych państw członkowskich UE.

Organy podatkowe również tutaj wskazują, że wszystko zależy od przyczyny samej korekty.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.10.2014 r. nr ILPP4/443-336/14-2/BA wyjaśnił, że:

„(...) Spółka jest/będzie zobowiązana do rozliczenia korekty wartości z tytułu danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w okresie otrzymania dokumentu korygującego, na którym dostawca towarów potwierdza istnienie okoliczności powodujących konieczność korekty pierwotnie dokonanej transakcji. Obniżenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji, gdy jest ono skutkiem czynności mających miejsce po wystawieniu pierwotnej faktury, powinno nastąpić w dacie otrzymania dokumentu korygującego.(...)

korektę wartości danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy wykazać w deklaracji VAT oraz w informacji podsumowującej VAT UE w okresie otrzymania przez Spółkę od kontrahenta dokumentu korygującego tą transakcję (faktury korygującej bądź innego dokumentu wystawionego przez kontrahenta).(...)”

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 25.06.2014 r. nr IBPP4/443-131/14/LG wskazał natomiast, że:

„(...) jeżeli wystawione przez dostawcę unijnego faktury (noty) korygujące związane są z pomyłką w cenie, tj. korekty faktur spowodowane są faktem, ze pierwotna faktura nieprawidłowo odzwierciedlała stan faktyczny, który istniał już w momencie powstania obowiązku podatkowego z tytułu korygowanej sprzedaży, to Wnioskodawca powinien dokonać korekty obrotu i podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w związku z korygowaną transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (co do zasady będzie to miesiąc wystawienia przez dostawcę unijnego faktury pierwotnej) i stosownie skorygować deklarację podatkową za ten miesiąc, stosując kurs waluty odpowiedni dla faktury pierwotnej.(...)”

Podsumowując, zarówno w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jak i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, moment rozliczenia korekty zależy od jej przyczyn. Jeżeli ta jest niezawiniona, tj. spowodowały ją przyczyny powstałe już po samej transakcji (jak np. zwrot towaru, także reklamacyjny, udzielenie dodatkowego rabatu czy skonta itp.), rozliczenia korekty należy dokonać na bieżąco. Jeżeli natomiast korekta prostuje błąd czy pomyłkę powstałą już na etapie zawarcia danej transakcji (np. błędnie określona cena, ilość, czy wartość towaru itd.), korektę każdorazowo należy odnosić do tego okresu, w którym rozliczona została pierwotna transakcja.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: