eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweLikwidacja firmy sposobem na zmianę formy opodatkowania?

Likwidacja firmy sposobem na zmianę formy opodatkowania?

2015-09-21 12:19

Likwidacja firmy sposobem na zmianę formy opodatkowania?

Likwidacja firmy sposobem na zmianę formy opodatkowania? © Petrik - Fotolia.com

Forma opodatkowania podatkiem dochodowym ma bardzo istotne znaczenie z jednej strony na prowadzoną na jej potrzeby dokumentację podatkową, z drugiej zaś przy określaniu wysokości samego podatku. Wybór formy opodatkowania jest jednak ograniczony w czasie. W trakcie roku co do zasady nie można jej zmienić.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany formą opodatkowania firmy w 2015 roku

Karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy bądź skala podatkowa - przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą wybierają jedną z tych czterech form opodatkowania własnej firmy (w zakresie podatku dochodowego oczywiście).
Kiedy takiego wyboru należy dokonać? Przy rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej bądź do 20 stycznia każdego roku jej prowadzenia - do tego dnia możliwa jest zmiana formy opodatkowania na bieżący (i następne jeżeli podatnik nie zgłosi zmiany) rok podatkowy. Prawo preferencyjnej formy opodatkowania (głównie w przypadku karty podatkowej czy ryczałtu ewidencjonowanego) można przy tym także utracić w trakcie roku. Poza takimi nielicznymi wyjątkami jednakże zmiana (dobrowolna bądź przymusowa) formy opodatkowania w trakcie roku nie jest możliwa.

Okazuje się jednak, że sposobem na zmianę formy opodatkowania może być likwidacja firmy i otwarcie nowej, co potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 02.09.2015 r. nr IBPB-1-1/4511-263/15/WRz.

Wyjaśniana przez organ sprawa dotyczyła podatnika, który 13 maja 2015 r. zawiadomił Urząd Miasta oraz Wydział Komunikacji o rezygnacji z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie szkolenia kierowców. Następnego dnia (czyli 14 maja 2015 r.) zarejestrował natomiast firmę handlową w zakresie sprzedaży sprzętu AGD.

Przydatne narzędzia:
Kalkulator formy opodatkowania

Z nauki jazdy podatnik płacił podatek wg skali podatkowej, zaś od nowej firmy chciałby płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w związku z czym postanowił spytać, czy w opisanym stanie faktycznym zmiana formy opodatkowania w trakcie roku będzie możliwa.

fot. Petrik - Fotolia.com

Likwidacja firmy sposobem na zmianę formy opodatkowania?

Forma opodatkowania podatkiem dochodowym ma bardzo istotne znaczenie z jednej strony na prowadzoną na jej potrzeby dokumentację podatkową, z drugiej zaś przy określaniu wysokości samego podatku.


Organ wydający interpretację uznał, że po spełnieniu pewnych przesłanek jak najbardziej tak.
Organ wyjaśnił, że w trakcie roku podatkowego wybór sposobu opodatkowania dochodów (bądź przychodów) z pozarolniczej działalności gospodarczej, jest możliwy tylko w przypadku rozpoczęcia prowadzenia tej działalności. W pozostałych przypadkach oświadczenie o wyborze formy opodatkowania należy złożyć do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Jeżeli jednak w ciągu roku podatnik w sposób trwały zlikwiduje firmę i powiadomi o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego, jak też dokona wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, a następnie w tym samym roku ponownie rozpocznie prowadzenie nowej działalności gospodarczej, nie ma przeszkód, aby na nowo wybrał odpowiednią dla siebie formę opodatkowania.

Tym samym trwała likwidacja uprzednio prowadzonej firmy i jej wykreślenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), połączona ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych, daje prawo do wyboru innej, korzystniejszej formy opodatkowania nowej działalności gospodarczej, która zostanie otwarta w tym samym roku podatkowym, co poprzednia zlikwidowana.

Co ważne, organ podatkowy potwierdził, że czynności takie (czyli likwidacja jednej i otwarcie nowej firmy) mogą zostać dokonane z dnia na dzień (w rozpatrywanym przypadku podatnik starą firmę zamknął 13 maja, a nową otworzył 14 maja). „Tak krótki okres przerwy” nie stoi na przeszkodzie przy wyborze innej formy opodatkowania, aniżeli dotychczasowa, dla nowej firmy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: