Krajowa informacja podsumowująca po terminie z mandatem
2015-09-18 13:37
VAT © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Od lipca telefon komórkowy i paliwo do samochodu tańsze o VAT?
VAT-27 - taki symbol został nadany formularzowi krajowej informacji podsumowującej, który muszą składać podatnicy dokonujący dostawy towarów bądź świadczący usługi w Polsce objęte odwrotnym obciążeniem. Chodzi tutaj głównie o towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.Formularz taki swym wyglądem oraz zakresem działania jest zbliżony do informacji podsumowujących w transakcjach wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE) z tą różnicą, że tyczy się transakcji krajowych. Polski ustawodawca postanowił, że podatnicy dokonujący dostawy towarów objętych odwrotnym obciążeniem jak i świadczący usługi tak rozliczane (a więc dla których podatnikiem jest nabywca) mają informować organy podatkowe o wartości takich transakcji dokonanych na rzecz poszczególnych odbiorców w danym okresie rozliczeniowym.
- przeprowadzą transakcję (dostawa towaru bądź świadczenie usługi), dla której podatnikiem jest nabywca
- wykonanie tych czynności będzie się mieścić w katalogu z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT.
Krajowe informacje podsumowujące składają jedynie sprzedawcy (dostawcy). Obowiązek taki nie ciążył na nabywcy.
Informacje podsumowujące w obrocie krajowym są składane za okresy miesięczne bądź kwartalne, które odpowiadają okresom składania deklaracji na potrzeby rozliczania podatku VAT. I tak podatnicy składający VAT-7K bądź VAT-7D informacje podsumowujące składają za kwartały kalendarzowe, zaś podatnicy rozliczający się na VAT-7 informacje podsumowujące są obowiązani składać za miesiące. W jakim terminie informacja winna trafić do fiskusa? - takim jak deklaracje VAT-7, VAT-7K czy VAT-7D, a więc do 25. dnia miesiąca następującego bezpośrednio po okresie rozliczeniowym, którego dotyczą (czyli miesiąca bądź kwartału).
fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com
VAT
Podatnik, który nie zachowa ustawowego terminu do złożenia informacji, naraża się na odpowiedzialność karnoskarbową, klasyfikowaną jako wykroczenie skarbowe.
Ile urzędnik może nałożyć mandatu? Grzywna nałożona mandatem karnym nie może przekraczać podwójnej wysokości płacy minimalnej, czyli obecnie 3 500 zł. Jej wysokość każdorazowo zależy od okoliczności sprawy jak i sytuacji osobistej sprawcy (jego stanu majątkowego, uzyskiwanych dochodów czy możliwości zarobkowania).
Za niezłożenie na czas deklaracji grzywna zwykle wynosi kilkaset złotych.
Przydatne formularze
Deklaracja VAT-27
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)