eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSzara strefa w Polsce warta aż 215 mld zł

Szara strefa w Polsce warta aż 215 mld zł

2015-09-16 12:42

Przeczytaj także: Szara strefa w Polsce to prawie 11% PKB


Różne recepty na walkę z szarą strefą


Skala wyłudzeń podatku VAT na rynku prętów zbrojeniowych sięgała w 2012 roku około połowy legalnego obrotu. Roczne straty dla sektora finansów publicznych z tytułu działalności przestępczej w tym obszarze oszacowano na 360 mln złotych.
– Dzięki współpracy branży hutniczej z organami państwa oraz Ministerstwem Finansów w październiku 2013 roku wprowadzono mechanizm odwrotnego obciążenia VAT i tym samym wyeliminowano oszustwa – mówi Mirosław Motyka, Prezes Rady Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Marek Rozkrut, Partner i Główny Ekonomista EY, szef Zespołu Analiz Ekonomicznych dodaje – Trzeba dobierać rozwiązania dopasowane do każdej branży. O ile rozwiązanie systemowe w postaci odwróconego VAT-u okazało się skuteczne w przypadku branży stalowej, gdzie szarą strefę praktycznie wyeliminowano, o tyle w przypadku innych branż rozwiązania trzeba dopasować do ich specyfiki. Z kolei przykładem rozwiązania, które może ograniczać szarą strefę w wielu sektorach jest promowanie płatności bezgotówkowych. Bo to właśnie przy płatnościach gotówką łatwiej jest ukrywać transakcję i nie rejestrować związanego z nią dochodu, co pozwala uniknąć płacenia podatków. Płatność elektroniczna zostawia natomiast ślad, a tym samym zmniejsza lukę podatkową w kraju – dodaje ekspert EY.


Na inny aspekt zwraca uwagę Paweł Wojtunik, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
– Jesteśmy świadomi braków koordynacyjnych. Na przykład, kiedy zlecę kontrolę w Urzędzie Kontroli Skarbowej, nie mogę otrzymać jej wyników z uwagi na tajemnicę skarbową. Obecnie tworzony jest zespół do spraw zwalczania przestępczości białych kołnierzyków. Będzie to ciało poszerzone o szefów kilkunastu służb. Poza zagadnieniami, o których mówiliśmy, Europa zwraca uwagę na jeszcze jedno. Na obrót, przemyt i produkcję fałszywych produktów żywieniowych i farmaceutycznych, motoryzacyjnych, które także mają negatywny wpływ na rynek, a w dodatku są niebezpieczne dla zdrowia – dodaje szef CBA. – Znaczące dochody podmiotów działających w czarnej i szarej strefie w wielu branżach w Polsce są zjawiskiem wysoce niepokojącym. Jeśli nie poradzimy sobie z tym problemem, będzie to poważny hamulec rozwojowy dla naszego kraju – podsumowuje Kamil Wyszkowski.

Przeczytaj także: Miliardy w szarej strefie Miliardy w szarej strefie

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: