Lokata terminowa to kapitały pieniężne czy przychód firmy?
2015-09-09 12:03
Lokata terminowa to kapitały pieniężne czy przychód firmy? © cristovao31 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odsetki od lokat bankowych przychodem z działalności gospodarczej
Od początku 2015 r. weszły w życie przepisy, które nakazują zaliczać do przychodów z działalności gospodarczej odsetki od lokat i depozytów. To rozwiązanie obejmuje nie tylko tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale również osoby będące wspólnikami spółek osobowych.Jednak przychód z kapitałów pieniężnych
W sprawie odsetek od lokat do izby skarbowej zwróciła się podatniczka, która obecnie jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. Spółka ma zostać jednak przekształcona w spółkę komandytową, której komandytariuszem ma zostać podatniczka.
Chciała się ona dowiedzieć, jak po przekształceniu spółki w powinna rozliczać przychody z odsetek od środków ulokowanych na rachunkach lokat terminowych. Zdaniem wnioskującej, odsetki te powinny być traktowane jako przychód z działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie, zdaniem wnioskującej, wynika z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednak Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 24 sierpnia tego roku (sygnatura IBPB-1-1/4511-264/15/EN) uznała to stanowisko za nieprawidłowe. Bo – jak wskazali urzędnicy – znaczenie ma to, z jakim rachunkiem związana jest lokata.
Ustawę trzeba czytać dokładnie
Zwrócili oni uwagę, że art. 14 uts. 2 pkt. 5 rzeczywiście mówi, że przychodem z działalności gospodarczej są odsetki, ale tylko wtedy, jeśli naliczane są od środków znajdujących się na rachunkach prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą. Owszem, do przychodów z działalności zalicza się również odsetki od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, ale jeśli są one tworzone na rachunkach prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą.
fot. cristovao31 - Fotolia.com
Lokata terminowa to kapitały pieniężne czy przychód firmy?
Trzeba zapłacić 19 proc.
To oznacza, że do przychodów z działalności można zaliczyć wyłącznie odsetki z lokat założonych w powiązaniu z podstawowym rachunkiem firmowym (albo – jeśli prowadzący działalności używa więcej niż jednego konta w działalności – rachunkami firmowymi). Ale jeśli np. osoba fizyczna zdecyduje się na zawiązanie lokaty w innym banku, wówczas będzie ona objęta opodatkowaniem na zasadach dotyczących przychodów z kapitałów pieniężnych. To zaś oznacza, że zyski z takiego depozytu będą objęte 19-proc., zryczałtowanym podatkiem (czyli płaconym niezależnie od tego, czy prowadzący działalność notuje zyski, czy straty).
Marek Siudaj,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)