eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePolska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) istotna w podatkach

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) istotna w podatkach

2015-09-11 12:11

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) istotna w podatkach

Rejestr © rejestr_76624296_Jan Reichel - Fotolia.com

Obecnie obowiązująca Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Czego dotyczy, jaki jest jej cel i kiedy określenie PKWiU jest konieczne? Wyjaśniamy poniżej.

Przeczytaj także: Firmy zagraniczne a obowiązek podatkowy w VAT

PKWiU - cel


Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług została przygotowana przede wszystkim dla celów statystycznych. Jest jednak również niezwykle istotna przy opodatkowaniu:
  • podatkiem od towarów i usług (VAT),
  • podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej.

Struktura PKWiU oparta jest na:
  • statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej – NACE,
  • Klasyfikacji Produktów wg Działalności (CPA).

Zakres Rzeczowy większości grupowań obejmujących wyroby jest określony zakresem rzeczowym odpowiednich pozycji Nomenklatury Scalonej CN.

PKWiU - budowa


Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest klasyfikacją produktów, co oznacza, że obejmuje ona zarówno usługi, jak i wyroby. Jest klasyfikacją siedmiopoziomową. Schemat budowy PKWiU przedstawia się następująco:
S – sekcja(oznaczenie literowe)
xx – dział
xx.x – grupa
xx.xx – klasa
xx.xx.x – kategoria
xx.xx.xx – podkategoria
xx.xx.xx.x – pozycja

Ważne!
Grupowania siódmego poziomu stworzone zostały wyłącznie dla potrzeb krajowych.

fot. rejestr_76624296_Jan Reichel - Fotolia.com

Rejestr

PKWiU została wprowadzona do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.


PKWiU - jak ustalić?


Przedsiębiorcy dla celów prawidłowych rozliczeń podatkowych, często zobligowani są do samodzielnego ustalenia odpowiedniego numeru. Wskazane poprawnego PKWiU jest niezwykle istotne, bowiem ma wpływ na zastosowanie odpowiedniej stawki VAT, obowiązek instalacji kasy fiskalnej czy chociażby na stosowanie szczególnych procedur rozliczeniowych (np. odwrotne obciążenie). Dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca ma trudności z samodzielnym określeniem numeru PKWiU dla świadczonych przez siebie usług lub sprzedawanych towarów, powinien skorzystać z wyszukiwarki PKWiU dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Jeżeli wyszukiwarka nie rozwieje wątpliwości przedsiębiorcy, aby uzyskać informacje, dotyczące zaklasyfikowania świadczonych przez siebie usług lub dostarczanych towarów, właściciel firmy powinien złożyć pisemny wniosek (wraz z czytelnym podpisem osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu) do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Zapytania można do urzędu dostarczyć pocztą, mailem lub faksem.

W przypadku zapytania o nadanie symbolu według PKWiU trzeba opisać:
  • usługi - na czym polegają i co obejmują, na czyje zlecenie i na podstawie jakiej umowy są świadczone, a także kto jest właścicielem wkładu (surowca), lub
  • wyroby - co to są za wyroby, do czego służą, jaką mają budowę lub skład (pełne składy procentowe produktów do 100%, tj. określenie udziału procentowego każdego składnika, łącznie ze sprecyzowaniem jaką funkcję pełni on w wyrobie) i w jakiej występują postaci, ewentualnie podać numer wydanego WIT dla danego wyrobu lub kod CN.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: