eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweZatory płatnicze: korekta kosztów zniknie z podatków w 2016 r.

Zatory płatnicze: korekta kosztów zniknie z podatków w 2016 r.

2015-09-08 12:31

Zatory płatnicze: korekta kosztów zniknie z podatków w 2016 r.

Korekta kosztów zniknie z podatków w 2016 r. © Andrey Popov - Fotolia.com

Nieterminowa zapłata nie będzie już skutkować obowiązkiem korygowania kosztów uzyskania przychodu. Obecne regulacje zostaną usunięte z ustaw o podatkach dochodowych z początkiem 2016 r., czyli po 4 latach ich obowiązywania. To niewątpliwie dobra wiadomość dla przedsiębiorców, gdyż kształt tych przepisów powodował jedynie wzrost dochodów budżetowych i spędzał sen z powiek właścicielom firm i księgowym.

Przeczytaj także: Powrotna korekta kosztów w podatku dochodowym nadal występuje

Z początkiem 2013 r. rząd postanowił walczyć z opóźnieniami w zapłacie za kupionych towarów czy usług bądź horrendalnie długimi terminami płatności. Wprowadził w związku z tym do ustaw o podatkach dochodowych regulacje nakazujące nabywcom „wyrzucać” z kosztów te zaksięgowane koszty, które w określonym terminie nie zostały uregulowane na rzecz sprzedawcy.

Niestety przepisy pisane na kolanie wywarły skutek odmienny od zamierzonego. Przede wszystkim wzrosły koszty obsługi księgowej, jako że nowe regulacje zwiększyły pracochłonność poprzez nałożenie nowych obowiązków. Gro dużych firm musiało nadto zaopatrzyć się w odpowiednie systemy informatyczne, które pozwoliłyby na prawidłowe stosowanie nowych regulacji.

Zatory płatnicze w dalszym ciągu występowały, jedyne co, to do budżetu zaczęło trafiać więcej pieniędzy z podatków dochodowych. Skoro bowiem podatnik nie uregulował swoich zobowiązań w określonym terminie, był obowiązany do zmniejszenia kosztów o „niezapłacone faktury”, a w efekcie rósł jego dochód i należny od niego podatek. Niestety ustawodawca nie pokusił się o wprowadzenie takich regulacji po stronie przychodów sprzedawcy. I tak koszty nabywcy winny być skorygowane „na minus”, zaś przychody sprzedawcy pozostawały na niezmienionym poziomie.
Art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują m.in. że że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury/rachunku (umowy albo innego dokumentu, jeśli nie istniał obowiązek wystawienia faktury/rachunku) i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.

Jeżeli natomiast termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o ww. kwotę dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia jej do tych kosztów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Korekta kosztów zniknie z podatków w 2016 r.

Nieterminowa zapłata nie będzie już skutkować obowiązkiem korygowania kosztów uzyskania przychodu. Obecne regulacje zostaną usunięte z ustaw o podatkach dochodowych z początkiem 2016 r., czyli po 4 latach ich obowiązywania.


Stosownego zmniejszenia dokonuje się w miesiącu, w którym upływają powyższe terminy. Gdy po dokonaniu tego zmniejszenia zobowiązanie zostanie uregulowane, w miesiącu uregulowania tego zobowiązania podatnik odpowiednio zwiększa koszty uzyskania przychodów o kwotę dokonanego zmniejszenia.

Na wprowadzonych z początkiem 2013 r. w życie przepisach eksperci nie pozostawili suchej nitki. Objęły bowiem one swym zakresem nie tylko bieżące zakupy towarów czy usług mających chronić interesy uczciwych (zwłaszcza drobnych) sprzedawców, ale także umowy leasingów finansowych, sprzedaż ratalną (dodajmy, iż w tym zakresie zdaniem sądów korekty kosztów stosować nie trzeba, chociaż fiskus ma odmienne zdanie), czy ubezpieczenia. W efekcie, zamiast pomóc, szczególnie tym małym i nowym firmom, zaszkodziły im.

Rok 2016 bez korekty kosztów


W Dzienniku Ustaw z 18 sierpnia 2015 r., pod poz. 1197, opublikowana została ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, mocą której z dniem 01 stycznia 2016 r. uchylone zostaną przepisy art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od nowego roku nie będą już zatem korygowane koszty uzyskania przychodów o wartość niezapłaconych zobowiązań.
Do podatników, którzy przed wejściem w życie ww. ustawy nowelizującej dokonali zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo zwiększenia przychodów, stosuje się dotychczasowe przepisy o ustaw podatkowych w zakresie możliwości zwiększenia kosztów uzyskania przychodów.

Co za tym idzie, w chwili dokonania zapłaty podatnicy ponownie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwoty uprzednio skorygowane.


Na marginesie warto dodać, że w uzasadnieniu do projektu uchylającego omawiane regulacje wskazano, iż ich podstawowym celem było wprowadzenie ułatwień dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Miały się one przyczynić do likwidacji zatorów płatniczych i poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorców. Niestety wprowadzone rozwiązania nie spełniły zakładanej funkcji. Prowadzenie rozliczeń na ich podstawie wiąże się bowiem z dodatkowymi obowiązkami o charakterze instrumentalnym, generując jednocześnie dodatkowe koszty dla przedsiębiorców. W efekcie przepisy te zamiast pomóc najmniejszym i najsłabszym podmiotom na rynku, im zaszkodziły (poprzez skomplikowanie systemu rozliczeń oraz zwiększenie obciążeń administracyjnych w firmach, w szczególności małych, gdzie wdrożenie dodatkowych rozwiązań technicznych zwiększyło koszty prowadzenia działalności gospodarczej). Nadto regulacje te dotknęły tylko polskich przedsiębiorców – nie muszą bowiem ich respektować firmy zagraniczne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: