Darowizna z zabezpieczeniem darczyńcy to wysoki podatek
2015-09-01 12:44
Dom © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn
Powyższe potwierdziły świeże, bo z 28 sierpnia 2015 r., wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 1895/13 i II FSK 1896/13). Chodzi oczywiście o podatek od spadków i darowizn, a sprawa tyczyła się podatników, którzy postanowili darować swój dom córce i zięciowi.Mianowicie skarżący na podstawie umowy darowizny przekazali córce oraz zięciowi nieruchomość zabudowaną domem mieszkalnym i garażem. Jednocześnie w tym samym akcie notarialnym została ustanowiona nieodpłatna, dożywotnia i osobista służebność mieszkalna stanowiąca prawo do zamieszkiwania na parterze domu oraz korzystania z podwórza.
Ponieważ służebność taka jest opodatkowana, fiskus zażądał podatku od spadków i darowizn. U każdego z rodziców przyjął roczną wartość służebności ustaloną od 1/2 części całej darowanej nieruchomości. Organ pominął wnioski skarżących o wymierzenie podatku jedynie od tej części nieruchomości, z której faktycznie mogli korzystać (czyli parteru domu).
Sprawa trafiła do sądu. Ten, w pierwszej instancji uwzględnił stanowisko skarżących.
Sąd wskazał, że zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2, ust. 2 i ust. 3 u.p.s.d., wartość świadczeń powtarzających się przyjmuje się do podstawy opodatkowania w wysokości rocznego świadczenia pomnożonego przez 10 lat, jeżeli prawo nieodpłatnej służebności zostało ustanowione na czas nieokreślony (ust. 1 pkt 2). Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do obliczenia wartości prawa użytkowania i służebności (ust. 2). Roczną wartość tego prawa ustala się w wysokości 4% wartości rzeczy obciążonej służebnością (ust. 3).
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Dom
Sąd uznał, że wykładnia jedynie językowa regulacji ustawowych prowadzi do niejednoznacznych wniosków, które mogą skutkować ustaleniem zobowiązania podatkowego w kwocie wyższej od wartości nabytego nieodpłatnie prawa majątkowego (w postaci służebności osobistej).
Zdaniem WSA
obliczając podstawę opodatkowania z tytułu nieodpłatnego nabycia prawa majątkowego w postaci służebności osobistej, należy uwzględniać wartość faktycznie nabytego prawa. W realiach niniejszej sprawy oznacza to, że dokonując wymiaru zobowiązania podatkowego należy uwzględnić tylko część budynku, z której skarżący może korzystać w ramach nabytej służebności osobistej.
Sąd wskazał, że powyższe stanowisko podzielały także licznie inne składy orzekające, choć nie jest to jednolita linia orzecznicza.
Przydatne narzędzia
Kalkulator podatku od spadków i darowizn
To niewątpliwie bardzo niekorzystne rozstrzygnięcie dla podatników. Często bowiem przedmiotem darowizny są nieruchomości o znacznej wartości, co skutkuje wymiarem podatku w bardzo dużej kwocie.
Wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego są prawomocne.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)