eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaRozliczenie VAT od wadium uiszczonego na poczet przetargu

Rozliczenie VAT od wadium uiszczonego na poczet przetargu

2015-08-30 12:30

Przeczytaj także: Wpłacone wadium a faktura zaliczkowa


Również uiszczenie przez nabywcę przed zawarciem notarialnej umowy sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości ceny nabycia pomniejszonej o wpłacone przed przetargiem wadium będzie stanowiło wpłatę zaliczki na poczet ceny dostawy nieruchomości i spowoduje powstanie obowiązku podatkowego wynikającego z art. 19a ust. 8 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 19a ust. 8 ustawy o VAT przyjęcie w zasadzie każdej płatności przed dokonaniem czynności opodatkowanej w obrocie krajowym, poza przypadkami wyraźnie wskazanymi w ustawie – niezależnie od jej wielkości – powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Nie ulega wątpliwości, że pomiędzy otrzymaniem przez podatnika takiej należności, a czynnością opodatkowaną (dostawą towarów lub wykonaniem usługi) musi istnieć bezpośredni związek. Część należności ma bowiem stanowić wynagrodzenie związane z wykonaniem czynności, za którą jest należna. W innym przypadku sam transfer pieniędzy – następujący bez związku z przyszłą czynnością opodatkowaną, na poczet której jest dokonywany – pozostaje obojętny na gruncie VAT (nie stanowi opodatkowanej zaliczki, przedpłaty, raty itp.).

Jeżeli zatem wadium pieniężne oferenta, którego oferta została przyjęta, zostaje zarachowane na poczet ceny nabycia, na co wybrany nabywca, poprzez przystąpienie do przetargu, wyraża zgodę, to niewątpliwie w tym momencie następuje zapłata części ceny za dostawę towaru lub świadczenie usługi będących przedmiotem przetargu. Wskutek zaliczenia wadium na poczet ceny nabycia nie traci ono swoich dotychczasowych funkcji, podobnie zresztą jak zadatek czy zaliczka. Uwzględnić przy tym należy, że zabezpieczająca funkcja wadium uregulowana została na wzór zadatku określonego w art. 394 ustawy Kodeks cywilny. Wyraża się ona w tym, że jeżeli od zawarcia umowy (w sytuacji z art. 702 § 3 w zw. z art. 703 § 3 in fine K.c.) uchyla się zwycięski uczestnik, organizator może pobraną jako wadium sumę zachować albo dochodzić zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia zapłaty wadium.

Stwierdzić więc należy, że wybór w przetargu oferenta stanowi jednoznaczne określenie dostawy towaru pod względem podmiotowo-przedmiotowym, a gdy towarzyszy mu zaliczenie wadium na poczet ceny nabycia, oznacza uiszczenie części ceny przed wykonaniem dostawy towaru lub świadczeniem usługi, co – stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy o VAT – rodzi w podatku od towarów i usług powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu.

W konsekwencji z chwilą wygrania przetargu wadium oferenta, którego oferta została przyjęta, zostaje zarachowane na poczet ceny nabycia, tym samym wadium przybiera postać zaliczki na przyszłą dostawę, z tytułu której powstaje obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że momentem powstania obowiązku podatkowego od kwoty wpłaconego wadium jest data rozstrzygnięcia przetargu – należało uznać za prawidłowe.

Podobnie obowiązek podatkowy powstaje od kolejnej wpłaty dokonanej przed zawarciem umowy w formie aktu notarialnego stanowiącej sprzedaż lub oddanie nieruchomości w wieczyste użytkowanie bowiem jest to również zaliczka dokonana na poczet tej czynności i nawet jeżeli obejmuje ona całą pozostałą kwotę należną dostawcy, nie zmienia to jej charakteru – zaliczki dokonanej na poczet przyszłej dostawy mającej nastąpić z chwilą zawarcia stosownej umowy w formie aktu notarialnego.

W konsekwencji z chwilą wpłaty przez nabywcę (oferenta, którego oferta została przyjęta) kolejnej kwoty wpłaconej przed zawarciem umowy w formie aktu notarialnego, która będzie zarachowana na poczet ceny nabycia lub przyjęcia w użytkowanie wieczyste nieruchomości będącej przedmiotem przetargu, kwota ta przybiera postać zaliczki na przyszłą dostawę, z tytułu której powstaje obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że jeśli oferent przed podpisaniem aktu notarialnego wpłaci pozostałą część należności (po odliczeniu zaliczki-wadium), wpłata ta również stanowi zaliczkę i należy odprowadzić VAT należny za okres, w którym dokonano wpłaty – należało uznać za prawidłowe. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: