eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweJak odliczyć VAT od wydatków na prywatny samochód osobowy

Jak odliczyć VAT od wydatków na prywatny samochód osobowy

2015-08-26 13:34

Jak odliczyć VAT od wydatków na prywatny samochód osobowy

Jak odliczyć VAT od wydatków na prywatny samochód osobowy? © Laurent Hamels - Fotolia.com

Przedsiębiorcy radzą sobie z rozliczaniem kosztów ponoszonych na ich prywatne samochody, które służą jednocześnie prowadzonej firmie. Ustawodawca dosyć precyzyjnie wyjaśnił bowiem, jak w takich sytuacjach się zachować. Niestety na tle podatku od towarów i usług z uwagi na brak regulacji występują w tej materii pewne wątpliwości.

Przeczytaj także: Opłaty parkingowe w limicie kilometrówki samochodu osobowego

Czy w przypadku wykorzystywania samochodu prywatnego w działalności konieczne jest prowadzenie ewidencji pojazdu/kilometrówki? Czy 50% VAT-u mogę odliczać tylko na podstawie faktury VAT bez prowadzenia dodatkowych ewidencji i od razu ujmować koszty w PKPiR (osoba fizyczna prowadząca działalność, zasady ogólne, VAT-owiec)? - pyta jedna z użytkowniczek naszego forum.

To dosyć często występujące wątpliwości zwłaszcza przy mniejszych firmach, gdzie liczy się każdy grosz oszczędności, stąd taki przedsiębiorca decyduje się na korzystanie w firmie z auta prywatnego, jak też samodzielnego prowadzenia księgowości.

Jak zachować się w opisanej sytuacji? W podatku dochodowym ustawodawca wskazuje wprost ograniczenia oraz sposób postępowania przy zaliczaniu do kosztów wydatków na samochody osobowe, które nie są uznane za środki trwałe firmy. Trzeba dla nich mianowicie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz zestawienie wydatków. Na podstawie ewidencji ustalana jest wartość tzw. kilometrówki, czyli limitu, do którego wydatki ponoszone na samochód będą mogły zostać odniesione w ciężar kosztów uzyskania przychodu.
Kosztem są oczywiście wydatki rzeczywiście poniesione, a ujęte w zestawieniu. Mówiąc w pewnym uproszczeniu, do kosztów w PKPiR księgowana jest wartość wyliczonej kilometrówki albo suma wydatków z wykazu, w zależności od tego, która z nich jest niższa. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: Jak ujmować wydatki przy ewidencji przebiegu samochodu osobowego?


A jak jest w podatku VAT. Tutaj odrębnych regulacji ustawodawca nie zawarł w przepisach. Stąd często pojawiają się wątpliwości, czy w przypadku auta prywatnego w ogóle można o odliczeniu tego podatku mówić.

fot. Laurent Hamels - Fotolia.com

Jak odliczyć VAT od wydatków na prywatny samochód osobowy?

W podatku dochodowym ustawodawca wskazuje wprost ograniczenia oraz sposób postępowania przy zaliczaniu do kosztów wydatków na samochody osobowe, które nie są uznane za środki trwałe firmy.


Brak odrębnych regulacji oznacza tutaj jednak jedynie to, że te same zasady należy stosować do wydatków ponoszonych zarówno na samochody firmowe jak i związanych z użytkowaniem w firmie samochodu prywatnego przedsiębiorcy.

Oznacza to zatem, że jeżeli przedsiębiorca używa w firmie prywatny samochód osobowy, który służy jednocześnie jego celom osobistym, od ponoszonych wydatków może odliczyć połowę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu (bądź dokumentów z nimi zrównanych).
Prawo do odliczenia przysługuje tutaj zarówno przy zakupie części, usług naprawy czy konserwacji, płynów i olejów eksploatacyjnych, myjni, opłatach za parkingi czy autostrady, jak i paliwa służącego do napędu takiego pojazdu. W przypadku paliwa trzeba jednak pamiętać, że VAT odliczać można dopiero od lipca 2015 r.

Prywatny samochód osobowy z pełnym odliczeniem VAT?


I taki scenariusz jest możliwy. Niemniej będzie tak jedynie wówczas, gdy pojazd ten zostanie w całości przeznaczony na potrzeby firmy (tzn. będzie służył wyłącznie działalności gospodarczej podatnika).

Powyższe wymaga jednak dodatkowych czynności. Przedsiębiorca musi bowiem wyeliminować możliwość jego użytku prywatnego. W tym celu powinien sporządzić zasady korzystania z pojazdu czy też regulamin (czy inną wewnętrzną dokumentację), jak też mechanizmy, które będą zapobiegać użytkowi prywatnemu (nie tylko przedsiębiorcy, ale także np. jego pracowników). Nadto dla samochodu takiego konieczne będzie zaprowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (nie jest ona tożsama z tą na potrzeby podatku dochodowego), która potwierdzi, że użytek prywatny samochodu nie ma miejsca. Pojazd taki trzeba także zgłosić fiskusowi na specjalnym formularzu oznaczonym symbolem VAT-26.
Prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych ponoszonych na samochód jest tutaj możliwe dopiero od dnia złożenie informacji VAT-26.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: