Co jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej?
2015-08-21 12:03
Co jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej? © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kara umowna jako przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Firmowy zarobek to przede wszystkim wartość sprzedanych w ramach działalności gospodarczej towarów czy usług, a moment, w którym on powstaje to co do zasady dzień wydania towaru czy wykonania usługi. Jednak w praktyce przedsiębiorca nierzadko otrzymuje też świadczenia o innym charakterze, a płatności dostaje z opóźnieniem lub z wyprzedzeniem. Przychód z działalności jest podstawą obliczenia należnego urzędowi skarbowemu podatku dochodowego za dany miesiąc (czy kwartał), stąd ważne, aby bezbłędnie potrafić go nazwać i obliczyć za dany okres.Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, nawet jeśli faktycznie przedsiębiorca ich nie otrzymał, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (zwrot towaru powoduje zmniejszenie przychodu). W przypadku VAT-owców za przychód z opodatkowanej VAT-em sprzedaży ustawodawca uznaje przychód pomniejszony o należny VAT.
Co jeszcze poza czystym zyskiem
Definicja firmowego przychodu na potrzeby podatku dochodowego zostaje poszerzona w art. 14 ust. 2 ustawy o PIT, gdzie ustawodawca obok obrotu za przychód z działalności gospodarczej wskazuje kilkanaście innych, konkretnych rzeczy. I tak, firmowym zarobkiem są również przychody z odpłatnego zbycia składników firmowego majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności, przede wszystkim środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Co jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej?
Przydatne narzędzia:
-Kalkulator zaliczki na podatek – skala podatkowa
- Kalkulator zaliczki na podatek liniowy
- Kalkulator ryczałtu ewidencjonowanego
- różnice kursowe,
- otrzymane kary umowne,
- otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną firmą,
- przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnych charakterze, składników majątku związanych z działalnością,
- wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), jeśli umorzenie nie jest związane z postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu w rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego oraz z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy,
- wartość należności umorzonych, przedawnionych lub odpisanych jako nieściągalne w tej części, od której odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów firmowych.
Opóźnienie w płatności lub zaliczki
Przychód na potrzeby podatku dochodowego powstaje w dniu wydania sprzedanego towaru lub wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności (art. 14 ust. 1c ustawy o PIT). Przesuwanie terminu płatności jest w biznesie jak chleb powszedni.
Przykładowo, jeśli przedsiębiorca wydał klientowi towar 7 sierpnia br., fakturę wystawił 7 sierpnia br., a należność otrzymał 14 sierpnia br., datą powstania przychodu jest 7 sierpnia br. A jeśli klient uregulowałby należność przed wydaniem towaru, np. 5 sierpnia br., przychód powstałby 5 sierpnia br.
Z kolei w przypadku wpłacania przez klienta zaliczki generalnie nie wpływa ona na moment powstania przychodu na gruncie PIT-u. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT do przychodów z działalności nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
- do 20. stycznia – przedsiębiorcy stosujący kontynuujący stosowanie kasy fiskalnej,
- do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca zaczął stosować kasę fiskalną – przedsiębiorcy rozpoczynający ewidencję obrotu na kasie w trakcie roku.
Katarzyna Miazek,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)