Dotacja na otwarcie firmy: ryczałt ewidencjonowany na cenzurowanym
2015-08-20 12:10
Dotacja © artbeauty - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dotacja jako przychód w podatkach dochodowych i obrót w VAT
Dofinansowania takie wahają się z reguły w granicach od 10 do 20 tysięcy złotych. Dotacja taka to jednak przychód, który podlega regułom ustaw o podatkach dochodowych. Jeszcze kilka lat temu fiskus uznawał, że stanowi ona przychód z innych źródeł, co było bardzo korzystne dla podatników. Nic jednak nie trwa wiecznie. Obecnie pogląd ten nie znajduje u fiskusa uznania. Teraz organy podatkowe twierdzą, że z uwagi na to, iż dofinansowanie to jest ściśle związane z działalnością gospodarczą (mimo faktu, że z reguły jego przyznanie i wypłata następuje jeszcze przed otwarciem firmy), do przychodów z tego źródła należy ją zaliczyć (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 stycznia 2015 r., nr ITPB1/415-1086/14/AK).
Zmiana stanowiska wywołuje brzemienne skutki w zakresie opodatkowania takiej dotacji. Dlaczego?
Otóż art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia od tego podatku jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
fot. artbeauty - Fotolia.com
Dotacja
Zwolnienie niestety nie oznacza jednak, że podatkami nie trzeba się martwić. Wszystko zależy bowiem także od wybranej formy opodatkowania.
Gdy podatek od dochodu – dotacja zwolniona lub wyłączona z przychodu
Przydatne narzędzia:
- Kalkulator formy opodatkowania
- Kalkulator zaliczki na podatek dochodowy – skala podatkowa
- Kalkulator zaliczki na podatek liniowy
- Kalkulator ryczałtu ewidencjonowanego
Warto tutaj jednak zaznaczyć pewną inną istotną kwestię, która ważniejsza jest z punktu widzenia ryczałtu ewidencjonowanego. Mianowicie co konkretnie będzie przychodem zwolnionym od podatku? - pełna wartość otrzymanej dotacji czy tylko jej część? Wszystko zależy od tego, na co zostanie ona spożytkowana.
Art. 14 ust. 2 pkt 2 przytoczonej ustawy mówi bowiem, że przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Dotacja nie wpływa na kartę podatkową
Podatkiem od dotacji nie muszą się martwić także kartowicze. Podatek w tej formie liczony jest bowiem na podstawie określonych ustawowo stawek przez organ podatkowy. To ile faktycznie „zarobił” przedsiębiorca, nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.
Ryczałt ewidencjonowany na cenzurowanym czyli dotacja z podatkiem
W najgorszej sytuacji są ryczałtowcy. Przypomnijmy, że ta forma opodatkowania skutkuje płaceniem podatku od przychodu a nie dochodu, ale z zastosowaniem stosunkowo niskich stawek podatku. Dlaczego jednak u nich dofinansowanie może skutkować wystąpieniem podatku?
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)